Středa 11 listopad 2020
OSLAVY 17. LISTOPADU   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 19:25:37 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Komunisté v ČSR v padesátých letech, když už s desetitisícinásobnou přesilou (armáda, policie, StB, milice, justice) absolutně rozprášili tzv. reakcionáře (popravili, uvěznili, zavřeli do pracovních lágrů, majetkově zlikvidovali, zahnali do emigrace, zbavili práv), neměli proti komu pokračovat v tzv. třídním boji. Oni ale v tomto boji pokračovat potřebovali, jedině „boj“ jim propůjčoval aureolu revolucionářů, ba dokonce ospravedlnění nespravedlivostí. Nemnozí hrdinové, kteří se jim postavili, sice už dlouhá léta spočívali na vězeňských hřbitovech a zbylí leželi na lopatkách, „revolucionáři“ s páskou na rukávu i bez ní se však nadále předváděli v ideologických debatách, tváříce se, že „reakce“ nespí, a „bojovali“ dál. Zvláště při plamenných projevech k únorovému „vítězství“, lhostejno, zda v roce padesát, šedesát, sedmdesát nebo osmdesát.

A stejně tak tzv. sametoví revolucionáři. Pyšní se, že svrhli komunismus (už to, že tomu věří, o nich nic dobrého nesvědčí) a tři desetiletí po jeho „svržení“ nemají ve svém chudém životopise žádný jiný pořádný počin. Komunisté se během pár měsíců po Listopadu transformovali na velkokapitalisty, pár starých věřících, tzv. kovaných komunistů, kteří ještě nevymřeli, dožívá ve starobincích, ale protikomunističtí ideologové (typicky ODS) „bojují“ dál. Stejně jako komunisté každoročně pochodovali s obrazy Gottwalda, oni pochodují s obrazy Havla, stejně jako komunisté zavedli svou cenzuru a proskripci, oni roztočili bič politické korektnosti. Přestože násilná recidiva komunismu absolutně nehrozí a nenásilná, tedy demokratická, je pouze v rukou svobodných občanů, třídní – pardon, politicky nekorektní – nepřítel je zveličován, označován za nebezpečný, extrémistický a v médiích a veřejném životě mu je vymezeno asi tolik místa, jako měli Protestanti po Bílé hoře. Říci dnes nahlas před moderním gottwaldovcem, který se považuje za liberálního intelektuála a ostatní jsou pitomci, že např. systém učňovského školství či podpora mládežnického sportu byla za komunistů lepší, jeho ego se zatetelí z radosti, že se může povýšit nad člověka nižší kategorie, pak si teatrálně zhnuseně odplivne a označí Vás za reakcionáře, pardon – za přivolavače komunistických pořádků, kryptobolševika přejícího si nazpět popravy 50. let a nactiutrhače svaté Havlovy památky. A pokud pracujete ve školství nebo dokonce někde na ministerstvu, s nějakým povýšením moc nepočítejte. Spíš s vyhazovem – nikoliv do kotelny, jako za komunistů (jo to se to rebelovalo!), ale na ulici, do spárů nezaměstnanosti a exekutorů. Takže já, takto hloupě přistižen při duševním zločinu (známe z Orwella), rychle odvolám svou pravdu – podoben Galieovi před inkvizičním soudem: „Máte pravdu, dnešní systém náboru a výchovy učňů stejně jako mládežnický sport je mnohem lepší, než ten starý“. „To bych řekl“, odpoví mi moderní soudruh otcovsky, jakoby mi pro tentokrát odpouštěl….

Epilog

Český rozhlas (zřejmě asi i další velká média) má tzv. „black list“ lidí, kterým se nesmí dostat prostoru v mediální sféře. Sankce za porušení této „omerty“ jsou zdrcující – ztráta státních zakázek. Např. nakladatelství, které vydá politicky nekorektní (v newspeaku „kontroverzní“) knihu, nedostane schvalovací doložku na vydání školních učebnic – v dnešní době uvadajícího knižního trhu jediné milionové zakázce.

Josef Hausmann
autor je spisovatel, bojovník proti feminismu a bývalý kandidát do Senátu za Národní demokracii

Zdroj: https://narodnidemokracie.cz/josef-hausmann-oslavy-17-listopadu/


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPolitické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 17:46:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
1. Průběh voleb amerického prezidenta naprosto demaskoval zhroucení demokratického systému v USA – zavedení korespondenční volby zničilo důvěru ve spravedlivé volby.

Průběh voleb amerického prezidenta naprosto demaskoval zhroucení demokratického systému v USA. Zavedení korespondenční volby zničilo důvěru ve spravedlivé volby a v důsledku toho vyvolalo značné pochybnosti o platnosti voleb prezidenta USA, o nichž se bude zřejmě rozhodovat u soudu. Dnes je zřejmé, že náskok kandidáta Joe Bidena tvoří právě započtení korespondenčních hlasů v době, kdy řádné volby již skončily. Je nutné odmítnout návrhy TOP 09 a tzv. demobloku na zavedení korespondenční volby v České republice, jinak hrozí možné manipulace s volebními výsledky i u nás.

2. Je skandální, že Babišova vláda financuje neziskovky, které pomáhají nelegálním imigrantům. Požadujeme okamžité vyhoštění nelegálních imigrantů.

Na území České republiky trvale pronikají nelegální imigranti, a to často z muslimských zemí. Dostává se jim podpory takzvaných neziskových organizací, jako například Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), které brání jejich vyhošťování. Je naprosto nepřijatelné, že tyto organizace dostávají finanční podporu od Vlády ČR. Sám premiér Babiš přímo OPU vyjádřil svou podporu. Je to důsledek politiky dvojí tváře, kterou dělá premiér Babiš. Tvrdí, že bojuje proti nelegální imigraci, přitom via facti provádí opak. Podle hnutí SPD by měli být nelegální imigranti ihned vypovězeni z našeho území! Jsme proti udělování azylu nelegálním imigrantům!

3. Hnutí SPD návrh státního rozpočtu jako celek nepodpoří. Prosazujeme a podporujeme zrušení superhrubé mzdy, snížení daní občanům, valorizaci důchodů a zavedení zdanění nadnárodních korporací.

Poslanecká sněmovna bude tento týden projednávat mj. v prvním čtení vládní návrh státního rozpočtu na rok 2021 s navrhovaným schodkem v astronomické výši 320 miliard korun. V tomto návrhu však není započítán výpadek z příjmů státu po zrušení superhrubé mzdy, který má být dalších cca 90 miliard korun. Poslanecký klub SPD vítá zrušení superhrubé mzdy a podporujeme také snížení sazeb daně z hrubé mzdy z 20 na 15 procent. Systémově prosazujeme navýšení základní slevy na poplatníka a spolupracujícího manžela či manželku z 24 840 na 30 000 korun. Pokusíme se prosadit maximum, protože zvýšení základní slevy na poplatníka nejvíce pomůže právě nízkopříjmovým pracujícím. Opakovaně navrhujeme zdanění dividend pro zahraniční vlastníky tuzemských korporací, které mají výjimku, kterou prosadila Špidlova vláda. V případě, že si zahraniční vlastník vyplatí podíl na zisku, nemusí nyní platit 15 procentní srážkovou daň, na rozdíl od českých vlastníků firem. Ročně je tak vyvedeno cca 300 miliard korun, to znamená 40 – 50 miliard korun na daních, které by posílily státní rozpočet, v případě, že bude tato výjimka zrušena. Zároveň také podporujeme valorizaci důchodů, které příští rok porostou v průměru o 839 korun na téměř 15 400 korun, protože si to naši důchodci zaslouží. SPD návrh rozpočtu jako celek svým hlasováním nepodpoří, jelikož vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM by měla přestat financovat nepřizpůsobivé a politické neziskové organizace, přestat financovat zahraniční předražené zbojní zakázky pro armádu, škrtnout škodlivou inkluzi ve školství, přestat dotovat solární barony a přestat vysílat vojáky na zahraniční mise do bojové operace islámských kmenů v Mali, Nigeru a Čadu.

4. Česká republika nemůže fungovat v opakovaných režimech nouzového stavu. Požadujeme jasný scénář vlády na řešení situace.

Česká republika nemůže fungovat v opakovaných režimech nouzového stavu. Požadujeme jasný scénář vlády na řešení situace. Nemůžeme čekat v rouškách doma a dívat se, jak umírá ekonomika, bankrotuje stát a hroutí se vzdělávání dětí. Musíme přísně chránit ohrožené skupiny občanů, navýšit zdravotní kapacity a co nejrychleji uvolňovat podnikání a pracovní aktivity lidí.

SPD


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPutin s Erdoganem ukázali Bidenovi a Macronovi svou sílu   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 17:35:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čeští novináři poté, co jim spadla brada uzavřené dohody o ukončení bojových operací na Náhorním Karabachu podepsané ruským prezidentem Vladimírem Putinem, arménským premiérem Nikolou Pašinjanem a ázerbajdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, hledali způsob, jak obejít či snížit na minimum význam jejího uzavření. Některá média dokonce vypustila jméno Vladimíra Putina coby účastníka. Přece člověk, který chtěl zavraždit bojovníka za osvobození ruského lidu z diktatury Putina (pozor, tak nějak se i vyjadřuje Biden), nemůže cokoliv pozitivního prosadit. A když nemohli jinak, začali zdůrazňovat, že vítězem je Turecko a Putin je zatlačen se sféry svého vlivu.

Kupodivu vůbec nebyl zmíněn fakt, že Putin s Erdoganem úplně vyšachovali jako důležité hráče dva další členy tříčlenné Minské skupiny OBSE, tj.USA a Francii, která se měla uspořádání věnovat.

Medvědí službu věci poskytli někteří europoslanci, kteří vytvářeli zcela mylný dojem, že snad Náhorní Karabach natrvalo může být – a promiňte mi ten výraz – okupováno Arménií…

Jen pro trochu reality z Wikipédie vybírám z drahně stará pravidla tzv. Minské skupiny, jež je jedním z orgánů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které snad povedou alespoň trochu k realistickému vnímání situace, a která vytvořila i tzv. Madridské principy.

Tzv. Madridské principy z roku 2007 (později došlo k jejich aktualizaci v roce 2009) obsahovaly celkem 6 základních pravidel. Byly jimi:

- navrácení okupovaných teritorií Ázerbájdžánu
- garance bezpečnosti pro neuznanou Náhorně-karabašskou republiku
- koridor spojující Arménské území s Náhorním Karabachem
- referendum v oblasti NK určující jeho status
- návrat všech uprchlíků a vnitřně vysídlených osob na původní místo bydliště
- implementace peacekeepingových operací

Aniž bych rozebíral tyto body, je nepochybné, že přijatá dohoda, kterou Rusko předkládalo arménskému premiérovi už delší dobu, opakuji delší dobu a kterou arménský premiér odmítal podepsat, a v tom má Putin zcela pravdu“ dobrým základem na delší dobu k pokojnějšímu uspořádání. A dokonce bych řekl v rámci daných možností a právních limitů tím nejlepším, co mohlo vzniknout. A jestliže prakticky okamžitě nastoupilo téměř 2 000 ruských mírotvorců k ochraně území, je to skvělá zpráva.

Druhá věc je, zda dohoda neposílila Turecko, jak škodolibě upozorňují odpůrci Putina.

Samozřejmě že posílila, protože posílit z logiky věcí musela, neboť podle mezinárodního práva prostě Ázerbájdžán na toto území měl právo.

Nuže třetí otázkou je, zda dohoda neoslabila Rusko.

No zopakujme si pro naše rusofobické analytiky. Zcela vyšachovány byly USA a Francie. Ty utrpěly velké fiasko. Že ovšem Turecko fakticky posiluje v celém širším regiónu je zřejmě a neděje se to proti vůli Ruska, ale s jeho plným vědomím.

Zatímco Západ fakticky vojensky vyklidil pole na Blízkém východě v uplynulých pěti letech, Rusko společně s Tureckem opanovalo Blízký východ a přes některé střety představují zajímavou symbiózu mezi hlavním nepřítelem NATO – Ruskem a členem NATO a stále formálním kandidátem na členství v EU Tureckem. Společně s ekonomickým hegemonem světa. Čínou tak tento trojlístek tvoří protiváhu západního světa. Ovšem jeho chybou.

Západ svou politickou tupostí, například sankcemi za údajný pokus o vraždu Navalného od sebe Rusko odradil a Rusko se musí spolehnout na jiná řešení a jiné spojence, byť by si jistě přálo se Západem spolupracovat.

Zároveň nelze nevidět, že nejen Vladimír Putin, Si Ťin-pching , ale i Erdogan jsou předmětem tvrdé kritiky nového „kandidáta“. I možná proto tito pánové na rozdíl od většiny západních politiků odmítli zatím uznat prezidenství Joe Bidena, podobně jako EU před nedávnem neuznala prezidenství Alexandra Lukašenka.

I proto možná náhodou, ale možná i úmyslně Putin zavelel k tomu, aby dohoda byla uzavřena. A vtažení Turecka do procesu, jako podporovatele Ázerbájdžánu může být elegantní připomínkou Bidenovi, že ne USA, ale Rusko může mít v některých oblastech hlavní slovo, kde ho USA měly. A pokud jde o Macrona, Putin zradu neodpouští.

A Arménie? Řeknu to natvrdo. Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Tvrdá politická porážka Nikoly Pašinjana, onoho odpůrce Putina z jeho revoluční barevné rétoriky by Putina jistě jen potěšila. Mimochodem spravedlivě. Dohoda mohla být za mnohem menších ztrát jistě výhodněji uzavřena ihned po počátku bojů. Za chyby se platí a je jeho hrubou chybou, že nechal dohnat věci do tohoto stavu.

Asi tak..

Jiří Vyvadil
Zdroj: Vaše věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon„Tohle se těm papalášům líbit nebude“. Lipovská vytáhla obrovské částky a čísla před jednáním ČT   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 17:21:38 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Členka Rady České televize, ekonomka Hana Lipovská prozkoumala rozpočet České televize na rok 2021, který bude dnes předložen ke schválení na zasedání Rady ČT, a sdílela na svém profilu na Facebooku svá stanoviska, jak by se měly změnit rozpočtové výpočty. Ke svému příspěvku dodala obrázek s nápisem „Rada ČT není bufet!“.

Proč Lipovská přirovnala Radu ČT k bufetu? To vyplývá z rozpočtu samotné Rady, na který totiž upozornila. Jsou v něm například zařazeny takové rozpočtové položky jako propagační materiály (30 000 Kč), zahraniční cesty (350 000 Kč) a 200 000 Kč na účely reprezentace.

„Zastavím se u nákladů na tzv. reprezentaci. Celých 200.000 Kč je totiž v rozpočtu plánováno výlučně na účel ‚občerstvení - zasedání Rady ČT´,“ poukázala Lipovská a dále spočítala, že při 21 zasedáních ročně, pokud se nebudou konat formou videokonference, tak vychází na každého člena Rady průměrně 635 Kč na jedno jednání.

„Takto vysoká částka je samozřejmě těžko akceptovatelná v době, kdy mají živnostníci dostat kompenzační bonus ve výši 500 Kč hrubého (!) na den. Navrhovanou částku 100 Kč na osobu a jednání považuji za maximální možnou,“ uvedla.

Náklady na zahraniční cestovné s ohledem na očekávanou epidemickou situaci a omezení cestování Lipovská navrhuje snížit na nulu.

Ušetřené prostředky by Lipovská chtěla přesunout do nákladů na právní služby. V rozpočtu se přitom na „odbornou činnost“ počítá na celý rok s 10 000 korunami, což je pozoruhodný kontrast s „chlebíčkovným“ ve výši dvacetkrát vyšší.

Činnost úseku komunikace a vnějších vztahů

Další otázka, o které by chtěla Lipovská diskutovat na středečním jednání, je informace generálního ředitele Dvořáka o činnosti úseku komunikace a vnějších vztahů. Tento úsek vede Vít Kolář.

Ekonomka poukázala na to, že ze smluv zveřejněných v Registru vyplývá, že tuto činnost částečně zajišťují externí agentury. Jde například o PR agenturu Bison & Rose, která pro veřejnoprávní televizi dělala návrh komunikační strategie.

Kromě „bisonů“ se chce radní Lipovská zajímat také o zakázky PR agentur AMI Communications a Stance Communications.

„Vzhledem k tomu, že hodinová sazba podle smluv dosahuje až 4 250 Kč bez DPH, požádala jsem zpracovatele materiálu ředitele divize Korporátní vztahy a komunikace Víta Koláře, aby členy Rady s vypracovanými materiály jednotlivých agentur seznámil,“ napsala radní Lipovská.

Statistika poměru zvaní a odmítnutí účasti předsedů politických stran

Dále Lipovská informovala, že se ještě chce vrátit k dlouhé debatě z 26. srpna. Tam tehdy požádala pozvaného šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, aby Radě poskytl statistiku účasti předsedů parlamentních stran v diskusních pořadech ČT. Byl to výsledek dlouhé debaty o tom, zda jsou zástupci parlamentních stran zváni do veřejnoprávní televize spravedlivě podle síly jejich mandátu.

„Souhlasila jsem přitom s návrhem předsedy Rady ČT, že nebudu trvat na přijetí usnesení k tomuto bodu, neboť se zaručil, že bude konání semináře na počátku září nebo října a předložení statistik osobně garantovat. Na minulém jednání Rady ČT jsem předložení statistik urgovala,“ vysvětlila a dodala, že když „začátek října“ uplynul, dostal předseda Rady René Kühn dopis od generálního ředitele Dvořáka, kde psal, že žádné statistiky předloženy být nemohou, protože tato žádost nebyla v usnesení Rady.

Vzhledem k tomu bude Lipovská žádat usnesení ve znění, které chtěla předložit už v srpnu, když ji ujišťovali, že není třeba. V usnesení chce žádat statistiky počtů pozvání, přijetí a odmítnutí předsedů parlamentních stran a hnutí do jednotlivých diskusních pořadů ČT – Událostí, Interview ČT 24, pořadu Události, komentáře, dále také do večerní „devadesátky“ na ČT24 a samozřejmě do nedělních Otázek Václava Moravce.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Esek

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponWHO označila pouze jediný účinný lék na koronavirus   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 09:27:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Světová zdravotní organizace ve svém dnešní zprávě vydala prohlášení o léku na koronavirus.

Při léčbě těžké formy koronavirové infekce prokázal účinnost pouze jeden lék - dexamethason. Uvedl to šéf WHO Tedros Adan Ghebreyesus.

Připomněl také, že po rozsáhlé studii účinnosti léků bylo rozhodnuto zastavit zkoušky s hydroxychlorochinem, lopinavirem a ritonavirem. Pacienti s Covid-19 již výše uvedené prostředky nedostanou.

Jak se ukázalo, další dvě léky - remdesivir a interferon - mají malý účinek na prevenci úmrtnosti s koronaviry a na zkrácení doby hospitalizace, uzavřel Gebreyesus.

A nad Českou republikou jsou opět jitra tichá... ani slechu ani vidu o této tiskové zprávě! Důrazně žádejte po svém ošetřujícím lékaři předepsání léku dexamethason a nenechte se uchlácholit, aby jste si koupili pouze paralen a léčili se tímto lékem.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNěmecká kriminální policie provedla rozsáhlé razie proti nenávisti na internetu. Prohledala 83 bytů a k výslechu předvedla 96 Němců   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 08:12:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německá kriminální policie (BKA) má uloženy politiky zajímavé priority. Jednou z nich je boj proti “tzv. nenávisti”, tedy všemu, co neodpovídá oficiálnímu politicky korektnímu newspeaku. Proto BKA provedla rozsáhlé razie v 11 spolkových zemích, prohledala 86 bytů a k výslechu převedla 96 Němců. Současně zajistila mobilní telefony, počítače a tablety. To vše v době, kdy v zemi bují imigrantská kriminalita. Země je zavřená opět v karanténě, která ničí životy milionů obyčejných Němců.

Neradujme se příliš. I u nás máme řadu zákonů postihující svobodu slova pod pláštíkem “boje proti nenávisti”. Včetně stíhání “nenávisti” na internetu, za které již padlo několik podmíněných trestů! Bílý Evropan je dnes na odpis a tak s ním nelze mít žádné slitování.

figurant
Česká věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJaponská firma Sony začala podporovat hnutí Black lives matter. V Japonsku sice žádní černí otroci nebyli, ale koho to dnes zajímá…   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 08:02:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Japonská firma Sony začala v rámci svých herních konzolí Playstation PS4 podporovat hnutí Black lives matter (BLM). Playstation nyní začne vyzívat uživatele k podpoře BLM.

Co posedlo vedení japonské firmy, že se odhodlalo k tomuto kroku, je záhadou. Japonsko nemělo žádné kolonie v Africe, nikdy neobchodovalo s černými otroky ani se neúčastnilo rasové segregace v USA.

Trochu to připomíná hlupáky z “českého” národního mužstva, kteří nařídili ne příliš inteligentním hráčům, aby udělali to samé.

Že to jsou historické nesmysly?! Koho to v dnešní revoluční době zajímá?

Česká věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNěmecká firma s pobočkou na Slovensku požadovala účast na celoplošném testování i po zaměstnancích, kteří už pracují z domovů rámci Home Office!   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 07:51:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německá firma s pobočkou na Slovensku požadovala účast na celoplošném testování i po zaměstnancích, kteří už pracují z domovů rámci Home Office! Za splnění “občanské povinnosti” firma nabízela dárkový poukaz ve výši 30 EUR! Slovenský premiér přišel s novým nápadem, Slovákům zakáže noční vycházení, které dosud bylo jako jediné povolené, a nově povolí denní vycházení! Certifikáty od příštího pondělí už nebudou potřeba! K čemu tedy byly? Slovenská vláda na lidech testuje “Covidový jev” a na Slovensku vzniká prototyp společenského systému “Pracovního tábora” nového věku!

Naše redakce je doslova zaplavena tisíci emailů od slovenských čtenářů, kteří nás průběžně informují o neuvěřitelných a doslova otřesných reáliích ze země pod Tatrami. Před několika dny jsme dostali do redakce email od paní, přičemž z bezpečnostních důvodů nebudeme uvádět ani její křestní jméno. Zaslala nám ofocený papír z nástěnky z podniku slovenské pobočky německého koncernu Krauss Maffei se sídlem v průmyslovém parku v Sučanech nedaleko Martina.

V podniku se totiž na nástěnce objevil papír s neuvěřitelným obsahem, který znovu potvrzuje fenomén společenského nátlaku a útisku obyvatelstva a zaměstnanců v éře experimentální pandemopolitky, kterou na Slovácích testuje vláda Igora Matoviče. Zástupci firmy totiž v papíru na nástěnce informují své zaměstnance, že pokud nechtějí přijít o práci, musí se nechat otestovat v celoplošném testování a musí přinést ukázat covidový certifikát.To by nebylo už ani tak překvapivé, protože slovenská veřejnost na toto vydírání v tichosti přistoupila a kromě pár demonstrací s účastí několik tisíc lidí se žádný všelidový odpor proti laboratorním pokusům na 5 milionech Slováků nezvedl. Jenže, v redakci nás tato informace zaujala z úplně jiného důvodu. V dokumentu na nástěnce se totiž uvádí, že osoby, které se nenechají v celoplošném testování otestovat, nebudou moci vykonávat práci ani z domova v rámci tzv. Home Office, protože na ně bude pohlíženo jako na osoby s neplaceným osobním volnem z titulu překážky v práci na straně zaměstnance.
Jenže, jak nás náš zdroj do redakce upozornil, ve zmíněné firmě už delší čas lidé pracují z domova, především tedy administrativní pracovníci této firmy. A jak se právě dozvěděli, tedy nejen z tohoto papíru na nástěnce, ale i osobně od vedoucích pracovníků, firma požaduje testování po všech zaměstnancích, a kdo se nenechá plošně testovat, nemůže pracovat ani z domova v rámci Home Office. Firma na to explicitně v papíru upozorňuje, že neotestovaní lidé nebudou moci pracovat v Home Office. Čtenářka nám k tomu napsala:

Dobrý deň, v nadväznosti na Vaše predchádzajúce články, ktoré poukázali na nezodpovedných a vydierajúcich zamestnávateľov na SK v súvislosti s “dobrovoľným” testovaním, si dovoľujem zaslať ďalší tip. Jedná sa dokonca o medzinárodnú DE firmu pôsobiacu u nás – Krauss Maffei. Napriek tomu, že mnohí administratívni zamestnanci počas pandémie bežne pracujú z domu, počas plošného testovania im firma oznámila, že nie je možné čerpať dovolenku ani pracovať z domu, ako to bolo doteraz (viď príloha).

Doslova nátlakovým spôsobom od zamestnancov vyžaduje testovanie (áno, nič nové, bez modrého papiera sa asi človek nedostane nikam) ALE! Náš zákonník práce bol na jar novelizovaný (novela zo 4.4. v nadväznosti na pandemické opatrenia) a jedno ustanovenie spomína aj možnosť práce z domu: “…sa ustanovuje právo zamestnanca na výkon práce z domácnosti, a to za podmienky, že to povaha práce umožňuje a že tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody”.

Myslíte, že je možné, aj Vašou pomocou, poukázať na ďalšieho “otrokára”? Článok o Prievidzkých pekárňach, vďaka Vám, ľuďom do značnej miery pomohol. Zároveň si Vás dovoľujem požiadať o zachovanie anonymity, nakoľko som “blízkou osobou” spomenutej firmy. Vďaka za Váš čas aj za podporu, ktorú ľuďom v týchto časoch dávate.

Krásny deň.

p.s. Dnes bola zamestnancom zaslaná ďalšia informácia o nasledujúcom testovacom víkende, kde aj napriek okresom, kde už nie je povinnosť sa testovať a ani sa testovať nebude, zamestnávateľ testy vyžaduje. dokument zatiaľ nemám, ale pokúsim sa získať na požiadanie.

Jak sami vidíte, už to není jenom Matovičova vláda, ale do vynucování testování se už zapojují i firmy na Slovensku, které jsou v německém vlastnictví. Vytváření útlaku a útisku na pracovníky, aby se nechali testovat pořád dokola testy, jejichž spolehlivost je sporná, je pouze předehrou pro příští rok, až bude na trhu vakcína. Tyto papíry na nástěnkách zůstanou, jenom se změní jediné slovo, namísto “testovat” tam bude “vakcinovat”.

Nejprve to začíná vynucováním testů, což povede k tlaku na celoplošná očkování, která sice nebudou “povinná”, ale kdo nebude očkovaný, bude se muset do konce života nechat testovat. A to vydrží jen málokdo, nakonec akceptuje vakcínu

A to zdaleka není všechno. Firma totiž nabídla zaměstnancům dárkový poukaz ve výši 30 EUR za to, že se nechají otestovat. V redakci nás doslova přelil studený pot, protože přesně toto jsme předvídali už na jaře. Pamatujete si, jak jsem o tom tady psal a také hovořil na rádiu SVCS? Ten plán je takový, že na lidi použijí metodu cukru a biče, že lidé bez testu, později bez vakcíny, a ještě později bez čipu, se prostě do práce nedostanou, nenakoupí si, nepustí je do obchodu. To je ten bič.

A na straně druhé, kdo se nechá poslušně otestovat, naočkovat a očipovat, dostane za to i zaplaceno. To je ten cukr. Tahle hysterie s testováním však nebere konce. Slovenský premiér Igor Matovič chystá za 14 dní další dvě kola celoplošného testování na Slovensku, i když prý už v menším rozsahu, jenom na úrovni obcí, kde je vyšší reprodukční číslo nakažených. Očkování sice nebude povinné, ale neočkovaní se budou muset nechat pravidelně testovat, zřejmě každý 3. týden, a to až do konce života, anebo do chvíle, než “dostanou rozum” a nechají se očkovat.

Přesně takto to plánuje Igor Matovič a lidé, kteří za ním stojí v pozadí, tedy farmaceutická lobby. Na Slovensku končí Nouzový stav v sobotu 14. listopadu/novembera, ale Igor Matovič chce nový Nouzový stav, a to až na 90 dnů. Jenže, ten nemůže vyhlásit ihned po skončení současného Nouzového stavu, bylo by to v rozporu se zákonem a Ústavou, jednalo by se totiž o tzv. řetězení výjimečného opatření, které je v rozporu s právním státem, a proto na 14 dnů skončí na Slovensku přes den zákaz vycházení a lidé se na 2 týdny budou moci svobodně pohybovat bez Matovičových certifikátů. Po uplynutí 2 týdnů chce Igor Matovič vyhlásit nový Nouzový stav, který by naprosto na Slovensku paralyzoval Vánoce, oslavy Silvestra a Nového roku a trval by až do února/februára roku 2021.

Nouzový stav na 90 dnů a Vánoce nejdou dohromady, zákazy vycházení se ze dne přesunou na noc

Na Vánoce se lidé schází a navštěvují a je zcela jisté, že Igor Matovič bude chtít Slovákům toto setkávání omezit, je velmi pravděpodobné, že má v rukávu i úplný lockdown těsně před Vánoci, protože do redakce dostáváme už několik dní podivné informace z okruhu slovenských řetězců o tom, že obchodní řetězce na Slovensku nechystají žádné rozsáhlé vánoční akce a redukují objednávky přímého prodeje zboží, které byly nasmlouvány už na jaře tohoto roku.

Objednávky na vánoční trh se pro velké nadnárodní řetězce dojednávají ve velkém předstihu, ale mnoho lidí si všímá podivné věci na Slovensku, že v obchodech není tradiční a bohatá vánoční výzdoba, na rozdíl od loňského roku. Pokud Igor Matovič opravdu za 14 dní vyhlásí nový Nouzový stav až na 90 dnů, potom to bude pouze předehra k zákazům vycházení okolo Vánoc, napsal nám do redakce zdroj seznámený s tamní situací. Naprosto jistě a určitě dojde k dalším plošným testováním, které chce premiér provádět pravidelně, podle informací slovenských médií by to mělo probíhat každé 2 až 3 týdny, ale ta testování by měla již probíhat v dikci místních samospráv a také zaměstnavatelů.

V sobotu tedy skončí Nouzový stav a zákaz vycházení, ale nově bude uveden v platnost zákaz vycházení v noci, který dosud je na Slovensku jako jediný povolený. Pokud se v tom nevyznáte a jde vám z toho hlava kolem, tak nejste sami, protože tomu nerozumí většina lidí na Slovensku. Jediným důvodem těchto pokusů a manévrů je otestování poslušnosti obyvatelstva, nakolik lze lidi omezit na osobní svobodě ve dne, a nakolik v noci. Oni to totiž přesně neví, neznají odezvu obyvatelstva a potřebují ji ověřit

Proto se nejprve provede zákaz denního vycházení a povolí se vycházení v noci, provede se vyhodnocení a poté to obrátí, povolí denní vycházení, ale zakážou pohyb v noci, a opět provedou vyhodnocení odezvy obyvatelstva. Podobné testy prováděl v Chile generál Augusto Pinochet po vojenském převratu v roce 1973, kdy střídal v zemi celoplošné zákazy vycházení ve dne a v noci, přičemž hledal rovnováhu, aby zamezil protestům, ale současně nevyvolal v obyvatelstvu pocit, že jsou ve vězení. Tzv. Pinochetův jev je situace, kdy lidé přijímají zákaz vycházení jako přijatelnou společenskou normu, jestliže zákaz vycházení není absolutní a obsahuje časová okna, kdy je možné vycházet.

Průkopníkem toho, co se nyní odehrává na Slovensku, je Augusto Pinochet. Proč? On byl první, kdo po vojenském puči v Chile střídal denní a noční zákazy vycházení

Na Slovensku, ale i v Česku můžeme pozorovat něco, co bych nazval jako “Covidový jev”, který s tím Pinochetovým má mnoho společného, ale přesto je jiný. Vlády během Nouzového stavu zakážou sice vycházení, ale nevztahuje se to na cesty do práce a z práce, na nákupy potravin, na cestu k lékaři, anebo na cestu na testování, očkování, nebo čipování. Nesmíte ale vycházet ven za zábavou, nesmíte se bavit, nesmíte do kina, nesmíte jezdit na chaty, na chalupy, prostě nic. A teď se vás zeptám: Nepřipomíná vám to něco? Ano, je to model pracovního tábora.

Covidový jev totiž má za úkol přeprogramovat myšlení obyvatelstva do polohy, že je třeba pouze chodit do práce, z práce, na nákup potravin a domů do izolace, zatímco elity a politici se v noci setkávají v uzavřených hospodách a žijí si životy bez omezení. Je to zcela jednoduché, tímto stylem se občanská svobodná společnost v myšlení lidí přetransformuje do pracovního tábora. Do práce, z práce, nakoupit jídlo a domů do izolace. A druhý den znovu a znovu. V systému pracovního tábora dojde k mohutným změnám v sektoru služeb.

Covidový jev si vyžádá změnu fungování obchodů a živností, v systému Pracovního tábora nepřežijí, pokud se netransformují do modelu digitální ekonomiky

Obchody a prodejny, s výjimkou potravinových, v dohledné době zkrachují a zaniknou. Není to o tom, jestli, ale kdy. Zůstanou pouze ty firmy a obchody, které se transformují v rámci digitální ekonomiky pro prodej svého zboží výhradně online a dokáží se zákazníkem komunikovat výhradně online. Bude se to týkat nejen prodejen spotřebního zboží, ale i restaurací. V digitální ekonomice se budou muset transformovat do zařízení na donáškový a rozvozový prodej ve velkém, včetně nápojů, protože osobně do hospody už v budoucnu nikdo nepřijde, protože v systému pracovního tábora to nebude možné.

Restaurace tak budou fungovat způsobem, že zatímco dříve lidé chodili na oběd a na večeře do hospody, v éře pracovního tábora bude muset oběd a večeře z hospody přijít za člověkem až domů do jeho Home Office. Hospody takto přežijí a dokonce mohou i prosperovat, protože lidé si raději objednají dobrou svíčkovou s pivem ve skle nebo v plechu na donášku než nějaký fast food. Jenže jednu věc nahradit nepůjde, a to je osobní kontakt lidí. Ten úplně zmizí, posezení v hospodě se stane reliktem historie. A to je přesně cíl globalistů v rámci 4. průmyslové revoluce a její jedné z tezí, digitální ekonomiky.

Pracovní tábor jako společenský systém nového “normálu”

V době pracovního tábora před Vánoci budou praskat ve všech velké internetové nákupní portály, které doručují všechno pomocí kurýrů. Firmy jako Amazon a jejich národní derivace, Alzy a další, budou trhat rekordy, zatímco kamenné obchody živnostníků budou hledat právníky a poradce, kteří jim pomohou s vyhlášením bankrotu, protože obchody a restaurace budou poloprázdné, nebo úplně prázdné. V éře pracovního tábora ve stylu do práce, z práce, nakoupit jídlo a alou domů do izolace nemůže současná éra živnostníků, malých obchodů a služeb přežít.

Proto je potřeba lidi otestovat, jak budou reagovat na zákazy vycházení ve dne, potom v noci. Jakmile bude jasné, co si lze k obyvatelům dovolit, budou probíhat masivní manévry s omezováním pohybu obyvatelstva už napořád a natrvalo, protože lidé si zvyknou. Přijde chřipka, lidé začnou kašlat, okamžitě zákaz vycházení, celoplošná testování, vakcíny, čipy a už to nebude vláda, ale sami zaměstnavatelé a firmy, které budou nutit své zaměstnance, aby podstoupili dnes test, zítra vakcínu a pozítří čipování. To není malování čerta na zeď, to je pouze popis toho, co lze očekávat již příští rok.

-VK- Šéfredaktor AE News
Zdroj: https://aeronet.cz/news/

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUž cítíte, co Číňané vaří?   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 05:19:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Do výsledků převratných prezidentských voleb v USA chybí málo, a skutečné jádro geopolitického a geoekonomického působení pro vnější svět je prakticky neviditelné. Mluvíme o pátém plénu 19. Ústředního výboru Komunistické strany Číny, které začalo minulé pondělí v Pekingu.

Plénum sdružuje 200 členů - a dalších 100 náhradníků - z řad nejvyššího rozhodovacího orgánu civilizačního státu: ekvivalent čínského kongresu, pokud použijeme termín ze západní liberální demokracie.

Koncept 14. čínského pětiletého plánu (2021–2025) bude oznámen formou oficiálního prohlášení na konci pléna tento čtvrtek. Podrobnosti se budou objevovat během několika příštích týdnů. Vše bude formálně schváleno Národním lidovým kongresem v březnu 2021.

Z praktických důvodů by to mělo být považováno za to, co si vedení Číny skutečně myslí.

Seznamte se s „čínským systémem“

Prezident Si Ťin-pching měl poměrně hodně práce s rozsáhlou pracovní zprávou, návrhem na pětiletý plán a úplným přehledem hlavních cílů Číny až do roku 2035.

Si Ťin-pching silně vyzdvihuje strategii „dvojité cirkulace“ pro Čínu; více se zaměřit na domácí ekonomiku, avšak zároveň ji vyvážit zahraničním obchodem a investicemi.

Vlastně lepší definice, přeložená z mandarínštiny, je „dvojitá dynamika vývoje“. Podle slov prezidenta Si Ťin-pchinga je cílem „usnadnit lepší propojení mezi domácími a zahraničními trhy kvůli odolnějšímu a udržitelnějšímu růstu“.

Jedním z pozoruhodných úspěchů Číny, o kterém již víme, je, že se Si Ťin-pchingovi podařilo v roce 2020 splnit cíl dosáhnout statusu „středně prosperující společnosti“, a to i v podmínkách šíření pandemie covid-19. Extrémní chudoba byla odstraněna.

Dalším krokem je zabývat se z dlouhodobého hlediska zcela kritickými otázkami krize globálního obchodu, menší poptávkou po čínských produktech a různými stupni volatility, způsobené nezadržitelným vzestupem Číny.

Klíčovou prioritou Pekingu je domácí ekonomika - společně s dosahováním klíčových technologických cílů za účelem posílení vysoce kvalitního rozvoje Číny. To znamená vybudování špičkových, integrovaných dodavatelských řetězců. A pak je tu složitá cesta provádění nezbytných institucionálních reforem.

Zásadní je, že čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií „nasměrovává“ společnosti k investování do základních technologií, což zahrnuje polovodiče, aplikace 5G, internet věcí (IoT), integrované obvody, biomedicínu.

Takže všechno je to opět o válce čipů - což je podstatou umělé inteligence, sítě 5G, superpočítačů, kvantového programování, materiální vědy, biotechnologií, nových energetických vozidel a vědy o vesmíru.

Vedení Číny si velmi dobře uvědomuje, že to, co je skutečně v sázce, je příští generace čipové technologie.

Seznamte se s konceptem čínského systému: neboli jak bojovat ve „studené válce kvůli vyspělým technologiím, kterou iniciovaly USA“.

„Čínský systém“ vyvinul IT expert Ni Guangnan. Cílem je „nahradit americké technologie v zásadních oblastech, včetně klíčové IT infrastruktury, ve které má monopol americký systém IOE, což je zkratka pro IT síť, založenou na třech hlavních dodavatelích - IBM, Intel a Oracle. Díky samostatně vyvinutým serverům, databázi a úložišti by systém mohl být založen na čipové sadě s nižším výkonem bez nutnosti výroby čipů o velikosti 14 nanometrů (nm) nebo 7 nanometrů - což jsou prvořadé cíle tvrdých opatření ze strany USA.“

Různé výpočty Číňanů zhruba odpovídají tomu, že do konce tohoto roku bude ekonomika nastavena na 72% velikosti americké ekonomiky. Státní rada předpovídá, že čínská ekonomika předběhne EU v roce 2027 a do roku 2032 předběhne USA.

Pokud bychom to však měřili pomocí PPP (parita kupní síly), jak to již koneckonců přiznaly Mezinárodní měnový fond a také britský týdeník The Economist, Čína se již stala největší ekonomikou světa.

Páté plénum znovu opakuje všechny cíle, které jsou součástí plánu Made in China 2025. Ale je zde něco navíc: důraz na „vizi 2035“ - kdy by se Čína měla stát celosvětovým technologickým lídrem.

„Vize 2035“ je v půli cesty mezi současným stavem a konečným cílem v roce 2049. Do roku 2035 by Čína měla být plně modernizovaným, socialistickým národem a supervelmocí, zejména ve vědě, technologii a obraně.

Prezident Si Ťin-pching to již vyzdvihoval v roce 2017: Čína „v podstatě“ uskuteční „socialistickou modernizaci“ do roku 2035. Za tím účelem se politbyro snaží o naprosto ambiciózní syntézu „rozsahu, rychlosti, kvality, účinnosti a bezpečnosti“.

Za hranicemi Vestfálska

Vzhledem k tomu, že se Trumpova administrativa od května 2018 houževnatě věnovala ofenzívě, teprve od loňského července začalo vedení Komunistické strany důsledně připravovat Čínu na to, co považuje za zdlouhavý a tvrdý boj s USA.

Nabízí se tak určité srovnání s tím, co Malý kormidelník Teng Siao-pching zmínil o Mao Ce-tungovi v roce 1938. Mao v té době řekl, že Čína by „měla být nejprve v defenzivě, než nashromáždí dostatek síly, aby mohla bojovat až do strategického mrtvého bodu a poté nakonec vyhrát „zdlouhavou válku“ proti japonské invazi.

Nyní tu znovu máme strategii weiqi („weiqi“ je čínský výraz pro japonskou hru „go“, pozn. překl.). Peking pouze spustí to, co se v podstatě rovná koordinovanému protiúderu přes šachovnici, až bude schopen překonat technologickou propast a vytvořit vlastní domácí a globální dodavatelské řetězce, které budou zcela nezávislé na USA.

Peking bude potřebovat významnější operaci měkké síly PR, aby světu ukázal, jak je jejich úsilí ve vědě a technologii zaměřeno na celosvětové dobro, z čehož bude mít prospěch celé lidstvo, bez ohledu na národy. Příkladem by měla být čínská vakcína proti nemoci covid-19.

V nedávném podcastu, v němž se diskutuje o jednom z mých posledních sloupků na téma knihy Lanxina Xianga Pátrání po legitimitě v čínské politice, Elias Jabbour, brazilský expert na Čínu, přišel s ohromující formulací.

Jabbour zopakoval názory předních čínských vědců, když zdůraznil, že Čína se nebude chovat jako agresivní vestfálský stát: „To, že Čína rozvrátila Vestfálsko, vycházelo z faktu, že to zahrnovalo ruskou revoluci a období až do r. 1949. Čína si pro budoucnost vytyčuje plán, který by mohl rozvrátit Vestfálsko.“

Takže ve skutečnosti zde máme hlavní koncept Si Ťin-pchingovy Číny - jehož nejlepší překlad zní „komunita se společnou budoucností pro lidstvo“ - který ve skutečnosti znamená rozvracení Vestfálska. Rozvracení zevnitř.

Jabbour nám připomíná, že když Mao řekl, že Čínu může zachránit pouze socialismus, měl na mysli záchranu před vestfálskou smlouvou, která napomohla rozčlenění Číny během „století pokoření“.

Takže konečně je strategické manželství mezi Marxem a Konfuciem v Si Ťin-pchingově Číně více než proveditelné, překračuje geopolitiku, tak jak ji známe, která se zrodila jako národní ideologie ve Francii, Německu a Británii.

Je to, jako kdyby se Si Ťin-pching snažil, jak poznamenal Jabbour, „vrátit k původnímu marxismu coby levicovému hegelianismu“, zaměřenému na internacionalismus, a smíchat jej s Konfuciovým pohledem na tianxu („tianxia‘“ označovala ve starověké Číně celý geografický svět, pozn. překl.), tedy „vše pod nebem“. To je hlavní myšlenka, která se skrývá za „komunitou se společnou budoucností pro lidstvo“.

Člověk vždy může snít o tom, že jiný svět je skutečně možný: vzpomeňte si na kulturní obrodu naprosté většiny globálního Jihu, úspěšné vzájemné obohacování ekonomik Číny a Asie, rozvíjející se bitvu Latinské Ameriky o dekolonizaci a závažnost africké diaspory.

Nejprve se však musí další čínský pětiletý plán rozběhnout

Pepe Escobar

Can You Smell What the Chinese Are Cooking? vyšel 1.11.2020 na ICH. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2020/11/8500-uz-citite-co-cinane-vari.htm

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPlné znění Dohody o ukončení bojů v Arcachu a rozmístění mírových sil ruské armády   
Pridal tk Středa 11 listopad 2020 - 04:50:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Kolem obsahu dohody o zastavení bojů v Arcahu - u nás známém též jako Náhorní Karabach, koluje řada legend, fám a vyslovených lží. Jako třeba ta, že do Arcachu nastoupí jako „pozorovatelé“ turečtí vojáci. Rusko již tuto fámu oficiálně dementovalo. Jedinými mírovými sbory bude ruská armáda a pohraničníci. Proto jsem se rozhodl zveřejnit zde český překlad plného znění dohody, jak byla v noci podepsána v Kremlu:

„My, prezident Ázerbájdžánské republiky I. G. Alijev, předseda vlády Arménské republiky N.V. Pašinjan a prezident Ruské federace V. V. Putin:

1. Úplné příměří a veškeré nepřátelské akce v oblasti konfliktu v Náhorním Karabachu začne platit od 10.00 moskevského času 10. listopadu 2020. Ázerbájdžánská republika a Arménská republika (dále jen „strany“) se zastaví na svých pozicích.

2. Region Aghdam bude vrácen Ázerbájdžánské republice do 20. listopadu 2020.

3. Podél linie fronty v Náhorním Karabachu a podél koridoru Lachin bude nasazen mírový kontingent Ruské federace v počtu 1.960 vojáků s ručními palnými zbraněmi, 90 obrněných transportérů, 380 automobilu a speciální techniky.

4. Mírový kontingent Ruské federace nastoupí na pozice souběžně s ústupem arménských ozbrojených sil. Délka pobytu mírového kontingentu Ruské federace je pět let s automatickým obnovováním na pravidelná pětiletá období, pokud žádná ze stran neohlásí šest měsíců před uplynutím doby úmyslu ukončit uplatňování tohoto ustanovení.

5. Za účelem zvýšení účinnosti kontroly nad prováděním dohod stranami v konfliktu bude zřízeno mírové středisko ke kontrole příměří.

6. Arménská republika vrátí region Kelbajar Ázerbajdžánské republice do 15. listopadu 2020 a region Lachin do 1. prosince 2020. Současně bude zřízen Koridor Lachin široký 5 km, který zajistí spojení mezi Náhorním Karabachem a Arménií. Město Šuši bude pod kontrolou mírového kontingentu Ruské federace. Po dohodě stran bude v příštích třech letech stanoven plán výstavby nové dopravní trasy podél koridoru Lachin zajišťující komunikaci mezi Náhorním Karabachem a Arménií s následným přesunem ruského mírového kontingentu na ochranu této trasy. Ázerbájdžánská republika zaručuje bezpečnost provozu podél Lachinského koridoru pro občany, vozidla a zboží v obou směrech.

7. Vnitřně vysídlené osoby a uprchlíci se vrátí na území Náhorního Karabachu a přilehlých oblastí pod kontrolou Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

8. Proběhne výměna válečných zajatců, rukojmí a dalších zadržených osob a těl mrtvých.

9. Všechna hospodářská a dopravní spojení v regionu budou odblokována. Arménská republika zaručuje bezpečnost dopravních spojení mezi západními regiony Ázerbájdžánské republiky a Nachičevanskou autonomní republikou, aby zajistila nerušený pohyb občanů, vozidel a zboží v obou směrech. Přepravní kontrolu vykonávají orgány pohraniční stráže FSB Ruska. Po dohodě stran bude zajištěna výstavba nových dopravních komunikací spojujících Nachičevanskou autonomní republiku se západními regiony Ázerbájdžánu.“

Dovolím si krátký komentář k dohodě. Azeři v právě ukončené válce dobyli asi třetinu území Arcachu. Mezi oblastmi, které v boji získala ázerbajdžánská armáda, je bohužel doposud velmi zalidněná oblast na jihu Arcachu při hranicích s Íránem. V těchto místech bylo dříve hodně prosperujících vesnic a několik větších měst. Během války, při níž Arménům bohužel nikdo nepřišel na pomoc, byla tato sídla prakticky srovnána se zemí. Nyní jde jen o hromadu suti. Tato místa zřejmě budou znovu osídlena azerskými kolonisty z vnitrozemí. Z části zřejmě půjde o Azery, kteří z Arcahu uprchli v roce 1994 po ukončení předchozí války.

V Arménii je nyní odhadem asi 75 tisíc civilistů arménské národnosti, kteří uprchli před boji z Arcachu. Podle dohody by jim měl být umožněn návrat. Usadit se však zřejmě budou muset na území, které Arcachu zbylo. Na místech, kde původně část z nich žila, a která jsou pod kontrolou ázerbajdžánské armády a Tureckem dodaných džihádistů ze Sýrie, Libye, Afghánistánu, Pákistánu, Čadu a Nigérie, by pro ně nebylo bezpečno. Stačí se podívat jak tyto pomocné turecké džihádistické sbory „uřezávačů hlav“ řádí v kurdských oblastech Afrinu a části Rojavy, které okupuje Turecká armáda.

Pro Arcach přišla dohoda o zastavení bojů „za několik minu 12“. Ázerbajdžánko-turecko-džihádistická koalice během bojů získala kontrolu nad všemi přístupovými cestami do Arcachu. Alternativou k míru bylo již jen postupné vyvraždění Arménů z Arcachu v boji, v němž měli Azeři díky dodávkám zbraní z ciziny velkou materiální převahu. Arcach sice podle dohody musí odstoupit Ázerbajdžánu tři oblasti, jimiž vedou životně důležité silnice nezbytné pro zásobování. Tyto oblasti před několika dny Azeři s pomocí Turků a džihádistů bohužel dobyli. Dohoda však Arcachu dává možnost vybudovat si hned vedle náhradní komunikace, jejichž bezpečnost bude střežit ruská armáda.

V posledních dnech do Arcachu proudily zásoby pouze jedinou cestou z arménského města Goris, která vede přes město Šuši. Podle zpráv z místa jej dobyla Azerská armáda. Obránci do včerejší noci hrdinně bojovali v obklíčení ve středu města. Neměli však již pod kontrolou silice. Bez dohody by byl zbytek Arménů odříznut od jakéhokoli zásobování a obávám se, že obránce by čekal osud povstalců ve Varšavském ghettu – genocida. Tím, že ruská armáda převezme kontrolu nad strategickým městem Šuši, by měla být zaručena možnost dovážet do svobodných oblastí Arcachu jídlo, léky a materiál nezbytný pro obnovu země. A následně vyvážet jejich výrobky na volný trh.

Za nesmírně důležitou považuji přítomnost ruské armády, která se místě rozmísťuje již od 6 hodin ráno. Podle znalce mezinárodní politiky prof. Oskara Krejčího se tím ruská záruka bezpečnosti fakticky rozšiřuje i na svobodný zbytek Arcachu . Tedy asi 2/3 původního území. „Tam kde je ruská armáda, už není místo pro Turky. Azeři si nikdy nedovolí jít znovu do války, pokud by měli jít přes linie, které střeží ruská armáda. Vědí, že to by byl jejich konec.“, řekl mi v telefonické konzultaci prof. Krejčí.

Arcach tedy bude mít zajištěn dodávky zboží z Arménie po nových komunikacích, které budou hlídat Rusové. Ázerbajdžánci získali „jen“ třetinu území a možnost postavit si dálnici přes Arménii do Nachičevanské republiky. Bude to něco podobného jako dálnice, která spojovala v době studené války západní Berlín s SRN. Původně bylo jejich záměrem dobýt celý Arcach a všechny jižní provincie Arménie, čímž by získali místo pro plynovod z Azerbajdžánu do Turecka. A odtud dále do EU.

Arméni sice ztratili část území Arcachu. Vzhledem k tomu, že jim žádný stát ve válce vojensky nepomohl, zatím co polovina západního světa dodávala zbraně Turkům a Azerům, považuji mírovou smlouvu za nikoli nejhorší řešení pro Arcach. Vzdávám tímto čest všem obráncům, kteří v bojích hrdinně padli. Touto cestou si dovoluji vyslovit hlubokou úctu všem, kteří se účastnili obrany Arcachu. Přeživším přeji, aby konečně mohli žít v míru a aby si mohli rychle vybudovat novou slušnou existenci.

Pro Západ, tedy především EU i s jejími hodnotami, o které se tak dojemně stará v Bělorusku, mám jen slova opovržení. NATO pak poskytlo pomoc - poslalo tureckou armádu. Hořký sarkasmus.

Ivan David
Nová republika


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2577 sec,0.0831 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,756kB