Neděle 15 listopad 2020
Kraken je vypuštěn   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 18:17:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
BOMBA: Volby do roku 2020 proběhly za Trumpem vyhlášeného „národního nouzového stavu“, který nastražil past na den voleb na „neoprávněný přístup k volbám a volební infrastruktuře“

https://twitter.com/MajorPatriot/status/1327710826594234368

Tento nouzový stav vyhlásil prezident Trump již 12.9.2018, když podepsal výkonný příkaz, kterém se příliš nemluví, s názvem „Výkonný příkaz k uložení určitých sankcí v případě cizího zasahování do voleb ve Spojených státech.“

Tento stav nouze trvá dodnes a volby roku 2020 proběhly za tohoto výjimečného stavu, což je zásadní bod pro pochopení toho, co přijde dál...

V rámci příkazu prezident uvádí, že je známo, že lidé a organizace umístěné částečně mimo USA mohou „zasahovat do veřejné důvěry ve volby ve Spojených státech nebo podkopávat jejich důvěru, mimo jiné prostřednictvím neoprávněného přístupu k volbám a volební infrastruktuře nebo skryté šíření propagandy a dezinformací.“

Pokud začínáte vidět, jak to souvisí se CNN, New York Times, Washington Post a MSNBC, nejste sami. Všechny tyto organizace, jak brzy uvidíte, byly dopadeny pod touto nouzovou deklarací o „cizím zasahování“ do amerických voleb s pomocí korporací spolupůsobících na americké půdě.

Příkaz dále uvádí, že tento cizí zásah do amerických voleb „představuje neobvyklou a mimořádnou hrozbu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Spojených států.“

Dominion Voting Systems je kanadská společnost. A Scytl (další široce užívaný systém) je provozován zbankrotovanou společností ze Španělska. Oba představují „cizí zásah“ do voleb v US... s daty směrovanými přes servery v Německu.

Stejně jako volební systémy Dominion, má Scytl dlouhou historii volebních podvodů v různých zemích, včetně vkládání zadních vrátek do svého volebního softwaru. Tato záležitost přiměla odborníky tázat se, proč byla citlivá práce počítání hlasů outsourcována na zahraniční společnost? Jak mohla zkrachovalá španělská společnost počítat americké hlasy ve Španělsku?

Kvůli tak rozsáhlému podvodu se předseda americké federální volební komise Trey Trainor domnívá, že americké prezidentské volby roku 2020 jsou nelegitimní.

Tento výkonný příkaz se konkrétně zaměřuje na jakoukoliv mediální organizaci, která pomáhala v kamufláži nebo pomáhala cizím zásahům do voleb v USA.

A konečně příkaz popisuje, co to znamená pojmem „cizí vměšování“....

„Jakékoli skryté, podvodné, klamavé nebo nezákonné akce nebo pokusy zahraniční vlády nebo jakékoli osoby jednající jako zástupce zahraniční vlády nebo jejím jménem, prováděné za účelem nebo s následkem nebo ovlivněním, podkopání důvěry v, nebo POZMĚŇOVÁNÍ VÝSLEDKU NEBO OZNAMOVANÉHO VÝSLEDKU VOLEB, nebo narušení důvěry veřejnosti ve volební procesy nebo instituce.“

To je přesně to, co Big Tech a lživá fake news média udělala s Amerikou. Jde jen o zločin, je to zrada... a spadlo to přímo do pasti národní nouze, kterou Trump veřejně vyhlásil v roce 2018, což nyní znamená, že všechny tyto korporace a organizace mohou mít majetek zabavený doslova přes noc.

Podle videorozhovoru s rep. Louisem Gohmertem (R-TX), který byl vysílán již dříve, provedla americká armáda razii na serverové farmě nyní zkrachovalé společnosti Scytl ve španělské Barceloně.

(podrobnosti a video v článku)

Nyní také máme potvrzení z dokumentů WikiLeaks, že CIA použila datové centrum ve Frankfurtu jako vzdálenou hackerskou základnu k manipulování amerických voleb.

Úniky údajně odhalily, že přísně tajná jednotka CIA použila německé město Frankfurt nad Mohanem jako výchozí bod pro četné hackerské útoky na Evropu, Čínu a Střední východ.

Německý deník „Süddeutsche Zeitung“ uvedl, že budova je známá jako domov pro rozsáhlé sítě zpravodajského personálu včetně agentů CIA, špionů NSA, personálu vojenské tajné služby, zaměstnanců ministerstva pro vnitřní bezpečnost a zaměstnanců tajné služby.

(více podrobností v článku)

Také nám bylo řečeno, že součástí manipulace voleb CIA ve volbách v reálném čase byla data přesouvána na servery umístěné v Německu a možná v Srbsku. Do těchto voleb jsou tedy zapojeny nejméně tři nebo čtyři cizí země, a to nezahrnuje ani Čínu a Venezuelu, které obě hrály jiné role v řízení vlivných operací, aby zmanipulovaly výsledek voleb ve prospěch Bidena. (hovoří se také o financování Dominionu bohatými socialisty z Venezuely)

Trumpův tým je nyní v procesu shromažďování nezvratných důkazů o kriminální koluzi za účelem provádění volebních zásahů.

Prezident Donald Trump bude jediným tahem moci:

– Zadržet a zmocnit se majetku všech předních demokratů a zrádců z Deep State, kteří se pokusili ukrást volby roku 2020.

– Zmocnit se všech korporací Big Tech a levicové mediální propagandy, které se podílely na spiknutí. To může zahrnovat zabavení jejich doménových jmen, jako je Twitter.com, YouTube.com, Facebook.com atd.

– Porazit navždy Výbor demokratické strany odhalením drtivých důkazů o rozsáhlých volebních podvodech, které také vyústí v celonárodní výzvu k vytvoření systému identifikace voličů pro všechny budoucí volby.

– Upevnit své vlastní postavení prezidenta USA jako skvělé vůdčí osobnosti na druhé funkční období (a troufáme si říci možná i na třetí).


Nikdy se nevsázejte s Donaldem.

NA PŘEPOČÍTÁVÁNÍ již nezáleží; certifikace hlasů je nyní irelevantní.

Důležité je, že tato obrovská mezipaměť důkazů o podvodech s hlasováním bude více než dostačující k tomu, aby prezident Trump tyto důkazy předložil americkému lidu a poté vyhlásil pokus o nezákonnou vzpouru proti Spojeným státům americkým, zatímco nasadí U.S. Marshals (elitní jednotka operující pod ministerstvem spravedlnosti) nebo vojenskou policii k zatčení zrádných aktérů ve Spojených státech, kteří se pokusili provést tento komplikovaný trestný podvod. Není divu, že se John Brennan svíjí pokaždé, když se objeví v živém televizním vysílání. Jakmile se Trumpův plán plně aktivuje, budou lidé jako Brennan potřebovat doživotní zásobu Pampersek.

Jakmile budou shromážděny a předloženy všechny důkazy, Prezident Trump bude pouze muset prohlásit celé volby za neplatné jako artefakt neúspěšného pokusu o zahraniční převrat proti USA, kterému napomohli zrádní operátoři uvnitř Demokratické strany a určitá temná zákoutí zpravodajských komunit (CIA, FBI atd.).

CodeMonkeyZ (Ron), správce webu 8kun, na němž uveřejňuje zprávy Q, hovořil na televizi OANN o nedostatečném zabezpečení hlasovacích automatů.

https://twitter.com/M2Madness/status/1327748224665444354

CodeMonkeyZ rezignoval z funkce administrátora 8kun v den voleb.

Nezpracovaná data na serveru zabaveném americkou armádou ukazují, že prezident Trump vyhrál na celé čáře – 410 volebních hlasů.

https://twitter.com/Manga4Congress/status/1327731838920630272

Federální žaloba má vyhodit 1,2 milionu hlasů a přehodit Michigan na prezidenta Trumpa.

https://twitter.com/WeTheInevitable/status/1327774294600978432

(Částečný překlad. Článek je velice dlouhý. A teď vidím, že o tom ve zkratce zrovna psal tom!)
Vyšlo: https://tadesco.org/zpravy-od-meldy-15-11-2q2q-kraken-je-vypusten/

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponObrovská pomoc: do ČR přiletělo 6 amerických vojenských... PRODAVAČŮ! Díky, slavná Ameriko!   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 15:10:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Kdo za touto špínou stojí?

Vydatná pomoc konečně přichází ze zahraničí z USA. Přetížené pokladní a prodavačky v České republice dostanou obrovskou pomoc od NATO. Jeden voják nastoupí v Globusu v Praze, druhý v Tescu v Ostravě, třetí... Vtip? Jenom napůl, druhá část je zločin!

Šest amerických vojenských lékařů pomůže blbým Čechům

V Česku už je šest amerických vojenských lékařů a sester, kteří budou v tuzemsku pomáhat s péčí o pacienty s nemocí covid-19. Jeden lékař, jeden zdravotní terapeut, tři sestry a jeden organizační důstojník!!! Díky, díky, slavná Ameriko. Postavíme v Plzni další pomník?

Mimochodem, proč ty americké hvězdy letí k nám, když v USA je covidové šílenství a nezvládají to? Nebo že by zde vytlačovali covid do Ruska k Putinovi?

Má Václav Klaus pravdu? Kdo z nás dělá idioty?

Záhada odolných prodavaček. Proč je v supermarketech tak málo nakažených?

Ačkoli prodavačky v českých supermarketech pracují v takzvané první linii a denně se setkávají s až tisícovkami lidí,dotazem na vedení některých obchodních řetězců, mezi tisíci prodavači a prodavačkami v jednotlivých řetězcích se po měsíci nouzového stavu pohybuje počet potvrzených infekcí jen v řádu jednotek. A to se ještě navíc jedná o případy nákazy mimo zaměstnání.

„Ve všech našich 256 prodejnách jsme se dosud setkali celkem se 4 pozitivními případy. Ve všech případech se jednalo o zaměstnance, kteří se s největší pravděpodobností nakazili v rodině,“ řekla INFO.CZ mluvčí řetězce LIDL Zuzana Holá v dramatické jarní situaci.

11. září 2020

Opět odolné prodavačky

Zaměstnanci obchodních řetězců a prodavačky patří podle hlavní hygieničky k profesím, které jsou nákazou méně ohrožené. S koronavirem se od začátku pandemie v této profesi léčilo 331 lidí, v současné době jich je na covid-19 pozitivních 79.

Prouzové a další divní lidé tvrdí, že je to díky opatřením. Jenomže každý chodíme do obchodů: ze začátku neměly (převážně ženy) ani roušky, zatímco sestry a lékaři měly skoro skafandry. Dnes už jsou někde skla, nebo roušky mají. Ale ochranu jako sestry nemají. Ani náhodou. Natož lékaři.

Záhada, nebo jsou lékaři a zdravotní sestry chcípáčkové, že stačí jenom větérek...? Nebo z nás někdo dělá debily, jak se poslední léta vžilo?

Technická

v ČR je zaměstnanců v 7 obchodních řetězcích: cca 60 000

v ČR je zdravotního personálu: cca 300 000

K počtu cca 300 000 zdravotních zaměstnanců přiletěla SILNÁ posila: 6 amerických vojáků zdravotnického personálu. Vážně z nás dělá NATO, USA a vláda idioty pod cenzurou Vrábelů a Elfů včetně Newsroom24?

Doplnění - svět žasne

Vědci totiž zatím marně hledají vysvětlení situace, k níž došlo v Madridu. Počty infikovaných zde totiž razantně klesají – a to navzdory otevřeným barům a restauracím, které rozhodně nezejí prázdnotou. Otevřené jsou i obchody.

Na konci září přitom dosahoval počet nakažených ve 14denním průměru 813 infikovaných na 100 tisíc obyvatel. Nyní tento podíl klesl na 152 infikovaných na 100 tisíc obyvatel. „Tak rychlé zlepšení situace jako v Madridu se nikde jinde nezaregistrovalo,“ píše se na serveru Novinky.cz.„To je otázka za milion dolarů,“ podotkl mimo jiné epidemiolog José Jonay Ojeda k tomu, co že dělá Madrid správně.


Zdroj: http://www.skrytapravda.cz/domaci/3615-obrovska-pomoc-do-cr-priletelo-6-americkych-vojenskych-prodavacu-diky-slavna-ameriko

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAsijské země podepsaly dohodu o největším prostoru volného obchodu   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 14:55:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Patnáct států asijsko-pacifického regionu podepsalo dohodu o Všestranném regionálním ekonomickém partnerství, informuje čínské ministerstvo financí.

Ceremonie podepsání se konala během summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), který se letos konal ve videoformátu.

Dohoda stanoví vytvoření největšího prostoru volného obchodu na světě. Zúčastnilo se ho deset zemí ASEAN: Brunej, Myanmar (bývalá Barma), Kambodža, Indonésie, Laos, Malajsie, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam, rovněž Čína, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea a Nový Zéland. Na jejich podíl připadá prakticky třetina obyvatelstva na světě, HDP a světového obchodu.

Podepsání dokumentu má podle názoru účastníků stimulovat ekonomickou obnovu všech zemí po pandemii.

„Další urychlení procesu liberalizace obchodu ještě víc přispěje k ekonomické prosperitě regionu,“ praví se v prohlášení.

Práce na této dohodě probíhala od roku 2012. Za tento čas se konalo přes 30 kol jednání.

Sdružení ASEAN s počtem obyvatel 649,07 milionu lidí, společným HDP 2,99 bilionu dolarů a zahraničněobchodním obratem 2,816 bilionu dolarů je jednou z největších regionálních organizací.

V prohlášení se praví, že kvůli pandemii koronaviru v roce 2020 má ekonomický nárůst činit 2,7 %, zatímco v roce 2019 činil 4,6 %.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EutE
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJAN SEDLÁČEK: COVID-19 A CHŘIPKA – PODOBNÉ NEMOCE, ALE JINÉ EMOCE   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 07:11:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
My, kdo jsme nespadli do mediální koronahysterie, jsme často označováni za „chřipečkáře“. Prý zlehčujeme covid-19 tím, že jej srovnáváme s chřipkou. Chřipka ovšem vůbec není lehká nemoc. Zejména u starších osob může přinést stejné problémy jako covid-19.

Je to už pár let, kdy moje babička dostala ve svých 88 letech chřipku (mimochodem i přesto, že jsme se k ní v předchozí době kvůli chřipkové vlně přibližovali jen v rouškách). Jakmile onemocněla, dávali nám lékaři jen mizivou naději. Z jejich zkušeností bylo jasné, že v tomto věku je možnost vyléčení skoro nulová.

Přesto jsme se nevzdávali. Babičku jsme si nechali doma (samotný převoz do nemocnice by ji oslabil natolik, že pak by naděje nezbyla vůbec žádná) a pečovali jsme o ni. Péče to byla náročná již před chřipkou (zejména kvůli její stařecké demenci) a o to náročnější při nemoci, kdy byla babička téměř nepohyblivá. My jsme ale nepolevili a nakonec se nám povedlo ji z toho dostat. Nevím, zda za to vděčíme zázvoru, který jsme jí strouhali každý den, nebo snad něčemu jinému, ale podařilo se ji vyléčit. Lékaři to tehdy považovali za zázrak.

Podobných případů bylo již v minulosti mnoho, bohužel řada z nich i se smutným koncem. A o tom se dnes skoro mlčí. Ve stínu koronaviru se zapomíná, že i jiná respirační onemocnění typu chřipky mohou mít těžký průběh. A že odlišnost nového viru netkví ani tak v jeho větší nebezpečnosti, jako spíše v emocích, které jeho šíření vyvolává.

Podívejme se na to racionálněji. Podle oficiálních čísel máme kolem 170 tisíc případů. Vzhledem k tomu, že zdaleka ne každý je pravidelně testován a že procento pozitivních testů nebývá malé, odhaduji, že skutečně nakažených může být klidně kolem půl milionu. A pokud by byl covid-19 skutečně tak zákeřnou nemocí, jak se mnozí bojí, tak by při tomto počtu nakažených padali lidé houfně na ulicích k zemi, po desetitisících bychom úpěli v horečkách a nemocnice praskaly ve švech (což se dnes neděje, nemocnice spíš mají problém spíše s nedostatkem zdravotníků kvůli karanténám a taky s tím, že tam leží i nemocní s lehkým průběhem, které doma nikdo nechce).

Nemluvě o tom, že každý, kdo je v době smrti pozitivní na covid-19, je započítáván do statistik jako „oběť koronaviru“, což samozřejmě zvyšuje čísla „obětí“ a nadsazuje skutečnou sílu viru. Nebo o tom, jak z médií stále slyšíme o těžkých případech koronaviru, ale nikdy předtím nás média takto masivně nekrmila záběry těžkých případů chřipky, kterých taky bylo víc než dost.

Média tím vyvolávají v lidech strach. A jak známo, vystrašení lidé si nechají snadno omezit svobodu, pokud jim někdo řekne, že je to ochrání. Vláda toho samozřejmě ráda využívá k tomu, aby nám ještě více přitáhla uzdu a omezila náš život, jak to jenom jde. Ať už jde o opatření, která nákazu skutečně zpomalí (a je jen diskutabilní, zda jsou nutná proti tomuto typu nákazy), nebo o taková, která mají z pohledu ochrany proti viru nulový či naopak záporný význam (zákaz nočního vycházení, zavření obchodů v neděli), ale lidem dodají „pocit bezpečí“.

Myslím si, že v první vlně ta opatření ještě byla (až na výjimky) rozumná. Tehdy na jaře byl koronavirus něčím novým a nevěděli jsme, v jak silnou nemoc se může vyvinout. Po první vlně už ale máme dost informací o skutečné povaze nového viru a je podle mě nesmyslné, aby se kvůli epidemii, která nevybočuje z předchozích epidemií respiračních chorob, téměř zastavila mnohá odvětví ekonomiky, zavřely školy a zakázalo vycházení v noci.

Čímž neříkám, abychom brali covid-19 na lehkou váhu. Stejně tak, jako bychom neměli brát na lehkou váhu ani chřipku. Obojí to jsou nemoci, které mohou mít hlavně u starších lidí těžký průběh.

A proto buďme ohleduplní. Bez ohledu na to, zda tu létá virus korony, chřipky nebo čehokoliv jiného. Chraňme starší lidi, nesahejme na pečivo v obchodech holou rukou, neprskejme na okolí. Zvyšujme svoji imunitu – teď nemyslím nějakými chemickými preparáty, ale spíše změnou stravy (domácí potraviny z místních zdrojů namísto zlevněných sajrajtů ze supermarketů) a totéž doporučujme i ostatním.

Ale rozhodně nepodléhejme hysterii. Jednak proto, že ta nám při léčení nepomůže (spíše naopak zhoršuje psychický a následně i tělesný stav) a jednak nám tato hysterie brání vidět, že nám vláda ukrajuje další a další části naší svobody a provádí věci, které by se dříve zdály nemyslitelné.

Zvládli jsme vlny chřipek, zvládneme i vlny koronaviru. Jen se na ně musíme dívat racionálně.

Jan Sedláček

Zdroj: https://narodnidemokracie.cz/jan-sedlacek-covid-19-a-chripka-podobne-nemoce-ale-jine-emoce/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV rámci národních zájmů: Spojené státy považují úplné zavedení norem EU na Ukrajině za nežádoucí   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 07:06:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americké ministerstvo zemědělství věří, že úplné zavedení evropských standardů kvality výrobků na Ukrajině může negativně ovlivnit zájmy Washingtonu. Jak je uvedeno v dokumentu, se kterým se podařilo novinářům získat, je-li takový scénář realizován, je možné, že Spojené státy přijdou o část trhu. Washington má v úmyslu „pomoci“ Kyjevu uvést regulační opatření do souladu s evropskými takovým způsobem, který nepoškodí americké obchodní zájmy. Podle odborníků chtějí Spojené státy zachovat místní prodejní trh a trvale podřídit Ukrajinu globální strategické vizi zajišťování potravin na evropském kontinentu.

Americké ministerstvo zemědělství uvedlo, že pokud standardy kvality ukrajinských produktů splňují normy EU, pak některé druhy amerických zemědělských produktů pravděpodobně ztratí přístup na trh.

„Vzhledem k tomu, že Ukrajina uvádí svá regulační opatření do souladu s normami EU v rámci hluboké a komplexní zóny volného obchodu, riskuje zavedení obchodních překážek, které by mohly negativně ovlivnit americký zemědělský obchod a omezit přístup na světový trh,“ uvádí se v dokumentu.

V tomto ohledu americké ministerstvo připomnělo některé sanitární a fytosanitární požadavky Evropské unie, které jsou považovány za „vědecky nepodložené“. Podle odborníků ze Spojených států by jejich zavedení na Ukrajině mohlo poškodit zájmy nejen Washingtonu, ale i Kyjeva (například omezit konkurenceschopnost ukrajinského zboží a jeho přístup na mezinárodní trhy).

Ukázka vyvážení americké demokracie do jejich loutkových států! To nemá opravdu chybu!

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponEvropská komise nařídí členským státům pro LGBTIQ politiku. Kritika homosexuálů má být trestný čin, stejně jako vtipy o nich   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 06:57:37 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Lidé po celé Evropě jsou zavřeni v karanténě kvůli podivné plandemii a zatím se v Bruselu potajmu mění řada důležitých zákonů, které budou pro všechny členské státy závazné.

Evropská komise (EK) má v posledních letech 2 hlavní priority: podporu masové imigrace a LGBT++P agendy. EK Nedávno zveřejnila “strategický dokument" k ochraně LGBIQ společností a osob. Podle komisařky Heleny Dalli, musí všechny členské stát přijmout legislativu, která zabrání “diskriminaci LGBTIQ osob”. Podle dokumentu má EU mít EU za úkol: bojovat s diskriminací, stíhat “nenávist a nenávistnou řeč”, chránit “duhové” rodiny a vést boj za LGBTIQ práva po celém světě.

Mezi trestné činy bude zařazena “homofobie”, nenávist k LGBTiQ osobám a další verbální a neverbální skutky, které by mohly vadit LGBTIQ osobám a spolkům. Zkrátka taková duhová LGBT++P totalita! Proti se zatím jednoznačně postavilo jediné Maďarsko. U “české vlády” čekám plnou podporu pro tuto bezprecedentní zvrácenost. Volit proti podobným stranám znamená volit antisystémové strany, které si přeji Czexit!

Normálně pracující Bruselan
Česká věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHolandský politik požaduje bojkot holandských výrobků. Země prý podporuje svobodu slova a uráží muslimy   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 06:53:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Holandský politik a aktivista Arnoud van Doorn vyzval k bojkotu holandských výrobků v Holandsku. Stalo se tak po té, co holandský předseda vlády M. Rutte podpořil francouzského prezidenta Macrona v boji za svobodu slova a proti radikálnímu islámu. Byla to reakce na zavraždění francouzského učitele, který ukázal žákům karikaturu proroka Mohameda, místním muslimským přistěhovalcem. Van Doorn je rozčilen, že prý svoboda slova vede k urážení muslimů a dalších přistěhovalců.

Člověk by si mohl myslet, že ten nešťastník ztratil poslední zbytky rozumu, ale to je omyl. Radikální síly na Západě (ale i u nás) na pokyn svých globálních pánů stupňují agresivitu a aktivity vedoucí k úplnému rozvratu a zničení bělošských společností. Proto je třeba podobné blázny brát zcela vážně. také si je musíme pamatovat, protože tohle nemůže jednou zůstat bez potrestání.

Juan Van Breukelen
Česká věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSkvělé zprávy z USA!   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 06:47:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pravdu nezastavíš!!!

190 000 !!! Tolik lidí jménem Jennie Joe hlasovalo ve všeobecných volbách ve Wisconsinu (dosud počítáno federálními vyšetřovateli).

Hlasovací lístky byly vytištěny na stroji a podepsány stroji. VŠECHNY podpisy jsou tištěné a identické, všechny hlasy pro Bidena.

Vyšetřovatelé identifikovali papír jako papír vyrobený v Číně a vytištěný na lisu vyrobeném v Číně. Zdá se, že hlasovací lístky byly vyrobeny v Číně a zaslány do USA k použití, ale zaměstnanec čínské tiskové společnosti se zjevně rozhodl, že se nebudou podílet na podvodu, a na každém hlasovacím lístku použil stejný název.

Informace které na našit TV a dalších médií neuvidíte:

Shromáždění Trumpových příznivců před Nejvyšším soudem
Miliónový pochod Trumpových příznivců ve Washingtonu živěZdroj: FB Radek Rovenský

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNevolená moc ovládá liberální demokracii   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 06:42:39 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Když byl před čtyřmi lety zvolen Trump prezidentem, začala se ve Spojených státech nejen formovat, ale především otevřeně angažovat, nová mocenská skupina tvořená mediálními magnáty. Novinářská pýcha už celá desetiletí v zemích zastupitelské demokracie ohlupuje veřejnost sloganem, že novináři jsou hlídací psi demokracie. Nikdy tomu tak nebylo, v současnosti už prakticky nemůže být, takže ani nikdy nebude. V prvé řadě proto, že žádná zastupitelská demokracie není skutečnou demokracií, leč jakousi polyarchií čili vládou minoritní elity, která je už dneska prakticky ve všech zemích liberálního politického systému zformovaná do poměrně kompaktní politické třídy. Ta je z větší části úplně anonymní, jen jako vršek ledovce vystrkuje na veřejnost své viditelné reprezentanty tak zvané politické moci, kteří jsou vybíráni „údajnou“ volbou všech občanů.

Politologická dogmata všech moderních státoprávních teorií vydávají média za jakési kontrolory moci. V zastupitelských demokraciích se dokonce samotní novináři pasovali na údajné hlídací psy demokracie. Což je od samého počátku nesmysl, protože nemohou být hlídači toho co neexistuje, jak jsem naznačil v předešlém odstavci. Ale především prakticky všichni jsou v zaměstnaneckém poměru, z čehož plyne, že obhajují zájmy bohatých, čili vlivných a vesměs skutečně mocných. V samých počátcích liberálního politického systému bylo celkem snadné přesvědčit veřejnost, že novináři mohou kontrolovat moc. Jediným médiem totiž byl tisk, jehož vydávání si mohl dovolit dokonce každý, jen trochu solventní jedinec, natož třeba politická strana, či nějaké občanský spolek. Dnes je ovšem situace diametrálně jiná. Především vznikla celoplošně působící média, která tím mají obrovský vliv na veřejnost. Ale hlavně byla vyvinuta média, jejichž provoz si mohou dovolit jen nejbohatší z bohatých. A ti si proto také poměrně snadno koupí služby jakkoliv schopného novináře. Není proto divu, že si veřejnost obrovskou většinu příslušníků této branže už dávno oprávněně pojmenovává presstituti. Kdepak hlídací psi demokracie, spíše dnes dokonce fízlové a udavači odpůrců politické třídy.

Nejenom v demokracii, ale v každé společnosti vydávající se za svobodnou je tradicí, že média přináší informace. Přesněji každou informaci. Teprve konfrontace názorů a eventuální hledání dalších informací až důkazů, může veřejnosti pomoci, aby ona s konečnou platností posuzovala, co je a co není realitou. Při čemž o nějaké pravdě nemůže být vůbec řeč. Takto chápaná práce médií se ale za poslední roky nejen v USA, ale i ve zbytku Západu podstatně mění. Až v současnosti dospěla do úděsného stavu, který pitvorně demaskuje skrytou podstatu celé liberální zastupitelské demokracie.

Z mediálních magnátů se totiž stala abnormálně vlivná složka moci. Její služebná vrstva veřejností vnímaných publicistů všeho druhu se už necítí být pouze zmíněnými presstituty, ale vlivnými, až nejdůležitějšími aktéry politiky. Novináři vždycky ovlivňovali veřejné mínění, třeba subjektivním popisem událostí. V současnosti ale dokáží události vytvářet. Takovými pseudoudálostmi pak umí zmanipulovat mínění veřejnosti tak dokonale, že ta v nejhorším případě jedná i proti svým vlastním zájmům. Mediální moc dneska se záměrně může stát nátlakovou silou vůči kterémukoliv příslušníku moci zákonodárné, výkonné, či soudní. Dokáže vytvářet tak silný, zdánlivý tlak veřejného mínění, na jednotlivé vlivné příslušníky moci zákonodárné, výkonné, ba i soudní, že ti se mu neodváží protivit, i když třeba velice dobře vědí, že média nešíří reálný obraz skutečnosti. O nějakou pravdu, či lež už nemůže jít v žádném případě. V politickém střetu stejně platí, že vydávání nějakého stanoviska za pravdu či lež je bohapustým kýčem. Média těmito metodami realizují nadvládu nad volenými složkami moci. Nevolení vládnou zástupcům lidu. To už ani zdaleka není politický systém zastupitelské demokracie, ale něco naprosto jiného, co je třeba teprve zřetelně pojmenovat.

V současných prezidentských volbách v USA se nadvláda mediálních magnátů ukázala v úplné nahotě. Projevilo se to konkrétně třemi jmenovitými způsoby jejich konání. Za prvé na sociálních sítích blokují všechny názory, které zpochybňují výsledky voleb. S cynickou pýchou je prohlašují za lživé, jako by oni byli nositeli jediné pravdy. Doslova tragickým je tvrzení, že tím se nedopouští žádné cenzury, neboť cenzuru může vykonávat jen a jenom státní moc. Soukromá média si přece mohou zveřejňovat co chtějí. Ptám se tedy, zda taková média mohou být provozována ve státě, kde platí Ústavou zaručená svoboda slova a občanského projevu. Tento problém by měla liberální zastupitelská demokracie velice jasně vyřešit. Jinak se bude zvyšovat moc mediálních gigantů nad všechny meze a politický systém už nebude liberální.

Za druhé. Několik televizních společností přerušilo projev současného prezidenta, což odůvodnily tvrzením, že lže. To je i v autoritativních režimech už silně přes červenou čáru zaručované svobody slova a veřejného projevování. V liberálních demokraciích by to mělo být dávno již trestným činem. Už jenom proto, že v tomto konkrétním případě si dokonce nějaká temná a především nevolená moc, přivlastňuje hned několik oprávnění. Především se samozvaně povyšuje nad voleného zástupce veřejnosti. Za druhé bez důkazů ho prohlašuje za lháře, čili z pozice kontrolora moci sama sebe povyšuje do stavu soudce nad výkonnou mocí. A konečně vytváří tím neadekvátní tlak na ty, kteří jediní mají právo soudit příslušníky výkonné moci. Za vrchol zpupnosti médií považuji snahu některých jejich činovníků prosadit média za jediné rozhodčí toho, co je a co není lží. Už jenom proto, že v mezilidských vztazích prakticky nikdy nelze jednoznačně prohlásit, co je pravda a co lež, takže hovořit v politice o pravdě není pouze kýčem, jak někteří myslitelé tvrdí, leč fakticky politickým podvodem.

Za třetí. Největší zlotřilosti se ale mediální magnáti dopustili, když Bidena vyhlásili prezidentem, přestože Trump neuznal výsledek voleb. Což je na tradici USA neodpustitelné. Dopustili se tak nehorázného tlaku na soudy, který je mnohem horší, než jsou metody mafií při zastrašování soudců.

Nevím, zda si mediální magnáti uvědomují, že těmito triky prokázali liberální demokracii medvědí a já si troufám říct, že dokonce možná likvidační službu. Ovšem tvrdím bez začervenání, že zavinili obrovský propad důvěry v demokracii v USA, ba dokonce v celém Západním regionu. A to je z hlediska současné politické moci celého Západu naprosto neodpustitelné.

Stanislav A. Hošek
Důchodce, člen posledního FS ČR za ČSSD

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponK nedělnímu 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského   
Pridal tk Neděle 15 listopad 2020 - 06:39:34 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
15. listopadu 2020 uplyne 350 let od chvíle, kdy v holandském exilu zemřel ve stařeckém věku 78 let podagog, polyhistor a biskup Jednoty bratrské. Jeho osobnost je dodnes hojně připomínána i v běžném mediálním provozu, daleko víc, než řada jeho často skvělých a dokonce někdy i zajímavějších současníků (kdo kolem vás zná třeba skvělé přírodovědce Christiana Huygense nebo Johannese Markuse Marciho z Kronlandu, skvělé exilové historiky Pavla Skálu ze Zhoře nebo Pavla Stránského ze Zapské Stránky, ale třeba i kapucína Valeriána Magni, pravou ruku kardinála z Harrachu, velkého odpůrce Jesuitů a předchůdce osvícenství – a pokračovat by se takto dalo dlouho). Problémem je tradiční uchopení Komenského v našem kolektivním, národním povědomí a tradici. To je totiž stále ještě zřetelně obrozenecké a také národovecké, tedy jednostranné, zkreslené, neobjektivní. Není sdělována celá pravda o tomto pozoruhodném muži, jakkoli by si takové zacházení on i každá velká osobnost, ba dokonce i každý člověk zasluhovali. Každý je v něčem vynikající a v něčem selhal, každý má někdy pravdu a jindy se mýlí. Každému se něco podaří a v něčem není úspěšný. Pokud vám někdo tvrdí, že on nebo jiný měl vždy pravdu a všeho, čeho se mu zachtělo, tak dosáhl - zapojte rychle velkou ostražitost, protože takový člověk se mýlí nebo dokonce vědomě lže! Nuže: jak to tedy bylo s tím Komenským?

Předně se podívejme na prostředí, ze kterého Jan Amos vyšel. Dospíval a vzdělával se alespoň zpočátku v prostředí Jednoty bratrské na Moravě, konkrétně před odchodem na studia na protestantských universitách v Říši to byla vyšší bratrská škola (gymnasium) v Přerově, a to v letech 1608 – 1611. Vyšel z niterně zbožného prostředí, kde nepřicházely v úvahu účelové kariéristické konverze od bratrské víry k římskému katolictví, jak se koncem 16. i na počátku 17. století dělo poměrně často ve šlechtických kruzích. Konvertity byli jak Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (konverze někdy mezi léty 1602 – 1606) tak i Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka (konverze 1597), jeden z defenestrovaných královských místodržících. A také třeba předseda tribunálu, který odsoudil 27 představitelů českého stavovského povstání a hlavní pobělohorský “normalizátor”, Karel I. z Lichtenštejna (konverze 1599). To podle všeho v rodině ani v bratrských sborech, kam během let svého mládí a dospívání Komenský příslušel, nepřipadalo v úvahu. S tím je ovšem spojeno i Komenského intelektuální a duchovní východisko, jež pro něj bylo podstatné a neměnné a mělo trvalý vliv na celý jeho život, na jeho názory i na jeho intelektuální produkci. Byl to (reformační) křesťanský biblický dogmatismus a fundamentalismus ještě vpravdě středověkého střihu, který byl pro českobratrské prostředí typický,. Ale v raném novověku byl celkem častý, zvláště v reformovaných církvích a sektách, například mezi kalvinisty a puritány. Přitom Jednota bratrská prošla od svého vzniku za necelá dvě staletí do konce 16. století opravdu pozoruhodným vývojem. Původní náboženská sekta zavrhující veškeré vzdělání (vyjma studia a výkladu bible) a snažící se žít podle dobových představ o pravidlech života prvotní, “apoštolské” církve (vzato historicky, tedy zprvu vlastně judaistické heretické sekty následovníků popraveného Jošuy ben Pantery, později nazývaného Ježíš Kristus), ale její členové rezignovali zprvu i na jakékoli světské usilování, vyjma práce na zajištění skromného živobytí. Odmítali funkce (úřady), privilegia a výsady. Od tohoto prvotního asketického stavu se Jednota vyvinula do konce 16. století v centrum vzdělanosti (poloilegální, ale kvalitní školství, rozvoj bohaté autorské literální tvorby a záslužných vydavatelských a tiskařských aktivit) a jejími členy byli i vysoce postavení příslušníci české šlechty (např. Petr Vok z Rožmberka) – a zdaleka ne všichni následně prospěchářsky konvertovali ke katolictví. Křesťanský fundamentalismus v tomto prostředí přežíval, trvání na doslovném výkladu obsahu bible jako shůry zjevené a úplné výpovědi o bohu i o světě existoval i nadále. Ostatně řada křesťanských denominací a různých charismatických sekt se této tradice drží dodnes, jen to - po zbavení šancí na světské panování - v moderní sekularizované společnosti nedávají příliš najevo, aby ryze totalitními manýrami neodrazovali. Teprve již v dosti pokročilém (středním) věku Komenský alespoň poněkud překonává tuto svou omezenost a dospívá ke snahám o protestantský a posléze i k požadavku na obecný křesťanský ekumenismus.

Z naznačeného intelektuálního a duchovního fundamentu vychází trvalé ovlivnění Komenského postojů i tvorby. Již jako mladík, když se roku 1614 vrací ze studií v Herbornu a Heidelbergu, si s sebou přináší Koperikovu epochální knihu definující heliocentrickou hypotézu uspořádání nebeskýxch sfér (Nikolai Copernici Torinensis de revolutionibus orbium coelestinum libri…). Když si ji ale následně přečetl, odmítl “obludnému kopernikovskému pohybu Země” uvěřit. Jako křesťanský fundamentalista musel trvat na tom, že Země, na níž žil, trpěl na kříži a pro spásu všech lidí zemřel bohočlověk, je a nevyhnutelně musí být středem světa i Vesmíru. Jiný názor by totiž s novozákonní dogmatikou nemohl být v souladu. I později rozhodně odmítal myšlenky pokračovatelů díla onoho katolického preláta, kanovníka warmijské kapituly. Odmítal myšlenky Bruna, Galileiho i Keplera a dokonce také odmítl “kompromisní” Braheho hypotézu (Slunce obíhá kolem Země a všechny ostatní planety této soustavy pak obíhají kolem Slunce). Vyvrácení Descartesovy filosofie a Kopernikovy astronomické hypotézy věnoval dokonce samostatný spis, jehož rukopis shořel v Lešně v roce 1656.

Podivností (z dnešního hlediska) bylo v jeho názorech, postojích i dílech hodně. Dosud se u nás spíše zamlčovaly. Následují některé z nich.

Komenský, jako ve svém nitru ještě ryzí středověký křesťan, úporně věřil v pravdivost různých proroctví. V jeho životě sehráli roli tři “proroci”. Byl to především jirchář Kryštof Kotter (zemřelý v roce 1647), který údajně vedl dialogy s biblickými postavami, od nich se například dozvěděl a následně prorokoval, že Habsburkové padnou a Friedrich Falcký se opět vrátí na český trůn. Své pochybnosti o důvěryhodnosti jeho proroctví Komenský zaháněl poukazem na to, že se vlastně jen opakuje zázrak tolikrát popsaný v bibli. Což snad proroci dříve neexistovali? (Velmi charakteristická argumentace křesťanského, biblického fundamentalisty!) Výsledkem bylo, bohužel, že Komenský Kotterova proroctví sbíral a opětovně vydával tiskem. S jedním nádherně ilustrovaným exemplářem se dokonce v roce 1626 rozjel do Haagu, aby jej osobně předal Friedrichovi Falckému, který zde byl v emigraci. Byl tam ovšem přijat velmi chladně a nedůvěřivě, sesazený král a jeho exilový “český dvůr” měli asi víc rozumu a smyslu pro realitu… . Hlučnou propagací těchto “revelací” Komenský nadělal dost zlé krve vícekrát.

Další “prorokyní” byla jeho schovanka Kristina Poniatowská (1610 – 1644), která trpěla kataleptickými záchvaty (provázenými ztuhlostí těla) , při nichž upadala do bezvědomí a měla zrakové a sluchové halucinace. Popisovala barvitě, co se dozvídala o budoucnosti, například, že “po moři běd a ukrutenství nastane na zemi brzy ráj”. Zřetelné prvky chiliasmu, i v Komenského nábožensko-politických představách nikoli výjimečné. Zaznamenal poctivě všech jejích 82 vidění a vydal je tiskem. Tím si jako učenec opravdu neposloužil. Když se Kristina následně vdala, její vidění náhle ustala.

Poslední z “proroků”, kteří významně zapůsobili na Komenského, byl Mikuláš Drabík (1588 – 1671), Komenského spolužák z dětství, který se stal českobratrským kazatelem v Lednici na Slovensku (tehdy v Horních Uhrách). Pro nezřízený život, opilství a podvody byl kněžského úřadu následně zbaven. V ranních kocovinách míval halucinace, vybízel evropské panovníky ke společnému boji proti Habsburkům. Svá vidění odíval do působivých příměrů a prohlašoval, že jde o boží příkazy. Po delším vnitřním boji Komenský jeho viděním uvěřil, zvláště, když Drabík i pro Komenského osudové vypálení Lešna v roce 1656 vyložil jako trest za to, že předtím odmítal jeho proroctví zveřejňovat. A tak Komensklý vydal v roce 1657 své “Světlo v temnotách (Lux in tenebris), což byl soubor Drabíkových proroctví, ale i vidění Kristiny Poniatowské a předpovědi jircháře Kottera. By to dobový bestseller, ale stárnoucí Komenský se tímto počinem vystavil oprávněnému znevažování. Rok po smrti Komenského byl Drabík za vzpouru a hanobení hlavy státu sťat před prešpurskou radnicí poté, co ještě na poslední chvíli přestoupil ke katolictví. Osud veskrze svérázný!

Dalším zajímavým vrtochem, který Komenského provázel po velkou část života a kterému se věnoval v Lešně a poté i v Amsterodamu, bylo úsilí sestrojit perpetuum mobile. Počínaje rokem 1632 vyzkoušel přes sto různých variant zázračných “machynek”. Byl manuálně zručný a jejich dřevěné součásti si většinou vyráběl a sestrojoval sám, pouze mosazné díly si zadával u řemeslníka. Věřil v magické číslo tři, takže v řadě případů měly jeho pokusné mechanismy tři kolečka, tři závaží nebo tři koule. Za pobytu v Anglii v letech 1641 – 1642 měl napsat spisek “Zpráva o samovolném pohybu” (Motus spontanei relatio), který se však ztratil. K stáru pak výslovně propojil úsilí o sestrojení perpetua mobile se svými všenápravnými snahami, když uvěřil, že je opravdu vyvolen sestrojit věčně se pohybující soustavu bez vnějšího mechanického impulsu a až se mu to podaří, předvede stroj francouzskému králi, ten na základě tohoto důkazu uvěří, že právě Komenský je skutečným pokračovatelem biblických proroků a patriarchů a poskytne mu proto prostředky na uskutečnění jím navrhovaných reforem lidské společnosti. Na téma perpetuum mobile napsal latinsky rukopisy “Ustavičný pohyb” a “Dějiny ustavičného pohybu”, jež se však ztratily. Měly prý dohromady rozsah 1100 stran. Zachoval se pouze stručný spisek “O umění samovolného pohybu” (De arte spontanei motus). O jeho snahách v tomto směru věděl jeho holandský přítel, Konstantin Huygens, otec Christiana Huygense, který v půli 17. století po Galileovi dovynalezl a prakticky sestrojil funkční, přesné a spolehlivé mechanické kyvadlové hodiny. Prý byly dost podobné některým Komenského pokusům o soustrojí věčného pohybu. Nelze vyloučit, že se u něj mladý Huygens dokonce inspiroval!

Zajímavé byly jeho snahy vševědné, pansofické. Tak, jako řada jeho současníků, nebyl na rozdíl od nás žádný troškař. Když už do něčeho šel, tak to bylo barokně rozevláté a všeobsažné. V tom nebyl výjimkou. Vzpomeňme Novum organum Francise Bacona z roku 1620, tedy “všeobecné obnovení věd”, základ veškeré moderní vědy. Vzpomeňme rozmáchlého označování slovenského (uherského) polyhistora prvé půli 18. století Mateje Bela za “velkou ozdobu vědy”. Byl to předchůdce encyklopedistů a Diderotův velký vzor v tomto směru. Rozmáchlost až všeobsáhlost učeneckých projektů a barokně nabubřelá frazeologie byly pro přelomovou dobu raného novověku 17. a 18. stoleti přímo příznačné.

Komenský byl se svým projektem Pansofie – vševědy vlastně už na dohled zrodu zcela moderních encyklopedických snah, vrcholících o sto let později památnou francouzskou všeobecnou encyklopedií věd, umění a řemesel. V Anglii byl krůček od praktického uskutečnění tohoto tématu, když zde dostal štědrou finanční podporu, šest a možná i dvanáct pomocníků a sídlo v pro něj uvolněné koleji v Chelsey. Byl tedy zakládán jakýsi encyklopedický institut. Když ovšem byly přípravy v nejlepším, tak politické spory Dolní sněmovny s králem Karlem I. přerostly v občanskou válku a začala Anglická buržoazní revoluce. Zároveň probíhá vraždění v Irsku, provázající anglický pokus o kolonizaci ostrova. Opět válka! Byl konec nadějím a Komenský odjíždí zpátky do Lešna. Na zpáteční cestě se ještě stihne kousek od Leidenu sejít a pohádat s racionalistickým filosofem René Descartesem. Po celém tom vševědném pokusu zbyla nakonec jen “Předzvěst (předchůdce) pansofických snah” (Pansofiae prodromus), vydaná péčí Komenského přítele, Angličana Samuela Hartliba.

Anglický neúspěch neměl na svědomí Komenský, ale vyšší moc, dějinný pohyb samotný, prostě smůla. V dalších velkých projektech ale Komenský zkrachoval bohužel daleko nejvíc vlastní vinou. Šlo především o šestiletou práci na návrhu kompletní reformy švédského školství (nové učebnice, gramatiky, osnovy, organizační členění). I s rodinou se usidluje ve Švédy zabraném Elbingu (dnešní polský Elbląg), štědře placen ze Švédska, k ruce má skupinu spolupracovníků. Jenže se místo toho, za co je placen, zabývá utopickou panorthosií, všenápravou lidských záležitostí a celé společnosti. A tak následují švédské urgence až po pohrůžky, že se zastaví podpora. Nakonec po šesti letech v roce 1648 Komenský odevzdá své návrhy, ale vybrán je konkurenční návrh profesorů z uppsalské university. Následuje neslavný návrat do Lešna, opeprněný v létě smrtí Komenského druhé manželky a na podzim nešťastým Vestfálským mírem. Švédové při jeho finalizací hodili český evangelický exil přes palubu. Šlo jim nakonec spíš o politické a územní zisky. České politické a náboženské poměry byly resituovány nikoli k roku 1618, ale k roku 1624. A bylo vymalováno!

Následující neúspěch se odehrál v Uhrách. Pozván sedmihradským knížetem se Komenský pokusil v Blatném Potoce (Šarišském Potoku, Sarospataku, dnes je to na pomezí Slovenska a Maďarska) v letech 1650 – 1654 založit a vést vševědnou školu (Schola pansophica). Zprvu byl přijat s nadšením, ale když musel nejdříve psát maďarské učebnice a uskutečnění projektu se tedy zdrželo. Pak se ukázalo, že všeobecné vzdělávání je dřina, nadšení opadlo a po změně vlády v Sedmihradsku přestal být školský projekt prioritou a Komenský se zase vrací s nepořízenou do Lešna. Jedno podstatné si z Uher přiváží, a to je rukopis učebnice zcela nového typu: “Světa v obrazech” (Orbis sensualium pictus). Jedna z geniálních Komenského učebnic (dále sem patří zejména Janua linguarum reserata a Schola ludus), kterými se jednou provždy zapíše do světových dějin. K těmto textům lze přiřadit i starší dílo “Informatorium školy mateřské”. Potvrzením mimořádných kvalit jeho učebnic je fakt, že je schválili, povolili a používali i Jesuité, jinak jeho úhlavní věrouční protivníci. Každopádně je Komenského nehynoucí zásluhou, že se přičinil o překonávání scholastického modelu vzdělání a studia a že propagoval výuku již především v národních jazycích. Byl inovativní v řadě směrů, včetně požadavku na vzdělávání dívek, byl první, kdo vytyčil představu celoživotního vzdělávání. Bylo toho opravdu hodně, o co vše se zasloužil nebo co alespoň začal.

Další Komenským částečně zaviněná pohroma přijde v roce 1656. Švédskou invazi do Polska (1655) si vysvětlil velmi svérázně jako uskutečnění chiliastických Drabíkových proroctví, totiž že nedlouho před Kristovým opětovným sestoupením na Zemi bude zúčtováno s Babylonem Habsburků a papeženců. Lešno přešlo v rámci švédské ofenzívy do jejich rukou. Poté, co se okupační vojska stáhla, je Lešno (kolaborující před tím s nepřítelem) polskou selskou domobranou a polským vojskem obleženo, dobyto, vyvražděno a vypáleno. Hoří tři dny. Komenský z města utíká i s rodinou do blízkých bažin příliš pozdě. Už s sebou nemůže vzít své rozsáhlé rukopisy, tak je zakopává ve svém městském domě. Ten následně úplně vyhoří a vše ukryté je ztraceno. Jde především o mohutný, po desetiletí psaný slovník českého jazyka (“Poklad jazyka českého”, podrobný česko-latinský slovník s vysvětlením všech českých slov. Měla v něm být vysvětlena i česká gramatika, měl zachytit i nespisovná, nářeční a přejatá slova. Materiál sbíral Komenský celý dosavadní život), to byla ztráta nenahraditelná. Vedle slovníku pak shořely pansofické rukopisy a přes 39 teologických traktátů a také celá Komenského knihovna.

Poslední dějství života exulanta Komenského se odehrává naštěstí už v klidu, v Amsterodamu. Městská rada tomuto mezinárodně proslulému učenci (je mu už 65 let) určuje pravidelnou apanáž a především přiděluje dotace na dokončení a vydání didaktických a pansofických spisů. Byla to opravdu velkorysá veřejná podpora, ze 135 svazků celého Komenského díla za amsterodamského 14-ti letého pobytu vychází celých 62 svazků! Zde se podaří vydat i dva prvé svazky jeho utopicko-reformního díla, totiž po léta vytvářené “Obecké porady o nápravě věcí lidských” (De rerum humanarum emendatione consultatio catholica), systematicky propracovaného projektu společenské všenápravy. V letech 1656 – 1670 vychází “Všeobecné probuzení” (Panegersia) a “Všeprozření či prohlédnutí skrze všeobecné světlo” (Panaugia). Ostatních pět částí zůstává v rukopise a po autorově smrti se ztratí. Nalezen je tento nezvěstný rukopis až v roce 1932, a to náhodou v archivu sirotčince v Halle. Teprve ve 20. století vychází “Obecná porada” kompletně. Není to nic stručného, autor se barokně rozepsal. Jde o víc jak 3000 stran!

Komenský stárne, nastává involuční proces, vesměs směřující ke zdůraznění negativních osobnostních rysů. Vydává opět “Světlo v temnotách”, sbírku věšteb, vidění a proroctví, čímž dál poškozoval svou pověst a serióznost velkého učence. Časem se propadal do iracionálních vidin. Nabyl přesvědčení, že v roce 1673 bude na Zemi obnoveno Kristovo tisícileté království. Osobními dopisy i dedikacemi nových mysticky laděných děl se obracel na evropské panovníky (Ludvíka XIV., Leopolda I., na papeže), aby je odvrátil od chybných a hříšných činů. Končí pak jako již všemi přezíraný podivín, jehož dopisy ani nestojí za odpověď.

Co shrnout závěrem? Snad toto: Komenského osobnost v sobě rozporuplně spojovala středověkého křesťanského fundamentalistu, konzervativního tmáře s velmi progresívním, všestranně vzdělaným polyhistorem a převratně modernizujícím pedagogem, ba i utopickým sociálním vizionářem, který navrhoval lepší uspořádání společenských a politických poměrů. Jeho reformní návrhy byly naivní, přesto obdivuhodné. Je dokonalým ztělesněním rozporuplné přelomové barokní doby, kdy se definitivně lámaly pozůstatky středověku v nový, už zcela moderní svět. Tou druhou půlí své osobnosti a svého mozku byl velkým předchůdcem osvícenství a konkrétně osvícenského encyklopedického projektu. Na druhé straně stojí jeho “Labirynt Swěta a Lusthauz Srdce”, napsaný již v roce 1623, který je přímo dokonalou definicí barokního pohledu na marnost a plytkost světa v kontrastu s hlubinou bezpečnosti naleznutelnou jedině v bohu. A na závěr své kariéry píše “Kšaft umírající matky Jednoty bratrské”, v němž v závěru bezděky opět potvrzuje středověk v sobě, když mluví o vichřicích hněvu, hříchy našili na hlavy naše uvržených. Události přírodního nebo společenského rázu stále chápe jako boží odplatu. Za hříchy bůh trestá, za dobrotu odmě|ňuje. To je ovšem ještě středověk, nic jiného!

Tolik tedy ve snaze doplnit tradiční obrozenecko-národovecký obraz Učitele národů,


Petr Kužvart

Poznámka:

V textu je hojně užito mimořádného, mnohasvazkového díla: Hora-Hořejš Petr, “Toulky českou minulostí”, díl čtvrtý., Baronet, 1995, str 119 – 156.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2287 sec,0.0519 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,772kB