Neděle 17 leden 2021
Cenzura na veřejných serverech   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 17:34:44 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dne 16.12.2020 jsem na svém zdejším blogu napsal článek s názvem "Jsme znovu před rokem 1989? Kde je svoboda a demokracie, po které jsme tehdy volali?", ve kterém jsem popisoval současnou tvrdou cenzuru na Novinkách.cz.

Tehdy jsem položil v názvu uvedené otázky - tedy zda po cca 30 letech od tzv. "sametové revoluce" stále ještě žijeme ve svobodné a demokratické zemi a zda se můžeme svobodně veřejně vyjadřovat k věcem veřejným.

Každý nechť si učiní obrázek a odpoví na si na ně sám. Já na ně za sebe mohu svým způsobem odpovědět dnešním příkladem, kdy mně byl na Novinkách.cz zablokován účet pro údajné "porušení pravidel diskuzí".

Proč a za co?

Dovolil jsem si totiž napsat na Novinkách.cz pod jejich článkem s názvem "Bidenovu inauguraci tíží obavy z násilí" svůj názor zhruba v následující podobě: "Bidenovu inauguraci hlavně tíží pochybnosti o správnosti a pravdivosti výsledků voleb, na základě kterých byl Biden zvolen prezidentem". A dodal jsem k tomu ještě, že jeho samého či jeho nohsledy (uvedl jsem jejich příklady) to zdá se vůbec už ani nezajímá.

To je tedy dnes naprosto "nepřípustný názor", za který se blokuje účet a jste vyloučeni z veřejných diskusí jako naprosto nežádoucí osoba!

Přitom jsem evidentně vůbec nepsal o nějakém zfalšování amerických prezidentských voleb (což bych si ani nedovolil, protože o něčem takovém nemám žádné důkazy). Napsal jsem jen, že tyto pochybnosti dnes tíží Bidenovu inauguraci - nic víc, nic míň. A na tom trvám a považuji to za evidentní pravdivý důvod, proč se dnes v USA čekají jakési "nepokoje", o kterých článek na Novinkách.cz psal.

Pamatuji si, jak před rokem 1989 byly jakékoli "nepřípustné názory a otázky" také umlčovány a namísto možná nepříjemných otázek byly lidem v televizi ukazovány idylické obrázky "s koťaty v košíku". A stěžovat si každý mohl (jak se říkalo) někde "v lampárně na nádraží" (tedy nikde).

Někdo tady možná poukáže na to, že tehdy bych si nemohl dovolit o této věci veřejně ani napsat tento blog, takže je dnes u nás vlastně "obrovská svoboda".

Odpovím asi takto - ale mohl. Lidé tehdy psali kde co a vydávali sami třeba tzv. "samizdatem", jen případné následky si pak každý nesl sám. Dnes v době internetu sice (zatím ještě) nechodíme do vězení, ale jsme dle libosti a mnohdy zcela účelově a naprosto bezdůvodně umlčováni úplně stejně.

Autor: Luděk Mazurek

Zdroj: https://ludekmazurek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764086

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNehledě na pandemii ve francouzském Nantes pochodovaly tisíce lidí. Došlo i ke střetům s policií   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 16:13:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Policie použila slzný plyn a vodní děla, když tisíce protestujících vyšly ve francouzském Nantes na protest proti zákonu o globální bezpečnosti.

Protestní akce pokračovala nehledě na pandemii covidu-19 a omezení, která byla zavedena v souvislosti s koronavirem.

„Ten fakt, že vláda využije epidemie a izolace ke schválení takových autoritářských zákonů, je opravdu hanba. Epidemie dovoluje všechno schválit, je to výhodné pro ně,” řekla Camille, jedna z protestujících.

Protože program očkování proti covidu-19 už byl ve Francii zahájen, vláda oznámila ve čtvrtek večer celonárodní zákaz vycházení, aby pozastavila šíření viru.

Na konci minulého roku francouzská vláda oznámila, že změní 24. článek zákona o globální bezpečnosti, který omezuje natáčení policistů. Zákon stanoví trest ve výši jednoho roku vězení a pokutu 45 tisíc eur za šíření „zobrazení obličeje nebo jiného identifikačního prvku“ policisty nebo četníka během plnění služebních povinností „se zjevným účelem poškození jejich fyzické nebo duševní integrity“.

Připomínáme, že na konci listopadu v Paříži protesty přerostly v surové střety s policií. Při nich bylo zraněno nejméně 37 policistů, jednomu příslušníkovi vyrazili tři zuby. Kromě toho protestující házeli na policii Molotovovy koktejly.


Zdroj: https://sptnkne.ws/EZK4Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBoyd Cathey: Svět i mnoho Američanů si neuvědomuje, že USA jsou dnes bezkulturním totalitním státem...   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 11:47:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Boyd Cathey: Svět i mnoho Američanů si neuvědomuje, že USA jsou dnes bezkulturním totalitním státem, ve kterém se praktickým plněním prvního dodatku Ústavy stal domácí terorizmus. Vítejte v Gulagu r. 2021.

Mediální prostor je plný pověstí o „povstání“ Trumpových příznivců, tzv. „ubožáků (deplorables)“, 6. ledna t.r. před Kapitolem. Od toho dne všechna média establishmentu vyřvávají do světa, že země stála toho dne okraji propasti, že šlo o „zradu“ a „povstání“, a vyslovují absolutní a neodvolatelný požadavek „potlačit“ a „zničit“ každého, kdo by se proti této jejich likvidační touze postavil. A cílem útoku nejsou jen „ubožáci“, ale kdokoli, kdo by se odvážil toto pomstychtivé myšlenkové schéma jakýmkoli způsobem zpochybnit.

Perzekuce tedy prosákla až k oněm politickým vrstvám amerického lidu, který se o politiku nezajímá, ale odvažuje se toho hříchu, že Trumpovy povstalce otevřeně neodsuzuje. A nejčerstvější novinkou tohoto hnutí je, že stovky mužů a žen jsou propouštěny ze svých zaměstnání, když se jejich zaměstnavatelé třeba i jen o jejich protrumpovské orientaci dověděli. Přímá účast na protestu před Kapitolem nebyla a není tedy už dnes pro vyhazov z práce zapotřebí.

Před pár dny generální prokurátor Severní Karolíny Josh Stein žádal, aby občané udávali ty své sousedy, o kterých vědí, že se účastnili protestu „Zastavte krádež“ u Kapitolu. A děti? Ty by měly udat své rodiče, říká Stein.

Takto tedy mluví hlavní prosazovatel práva Severní Karolíny.

FBI vyšetřuje úředníka, který, jako privátní osoba pomáhal skupině lidí z okresu Moor účastnit se protestu ze 6.ledna. Ani jeden z nich nevstoupil do budovy Kapitolu, ale na to se nikdo neohlíží. Takže všichni členové této skupiny jsou tamními médií vláčeni jako nejhorší zločinci, jejich pověst je očerňována, vyhrožuje se jim trestním stíháním – zkrátka činí se vše s cílem je umlčet. A to tak rázně, aby se už nikdy neodvážili vznést směrem k Velkému Bratru jediný dotaz.

Odborový svaz pracovníků letištního personálu USA žádá, aby všem Trumpovým příznivcům bylo odepřeno právo letecky cestovat, a zdá se, že jeho přání bude vyhověno. Takže jestliže jste jedním ze statisíců lidí, kteří byli předminulý týden ve Washingtonu jako třeba i jen pokojný a vážený účastník protestu a některá z „probuzených“ osob o tom dá příslušným uším vědět, klec za vámi zaklapne. Buď vás vyhodí z letadla anebo vás z letu vyřadí už při registraci.

Tucty bank a korporací dnes „ruší“ každého, kdo se odváží vyslovit i tu nejopatrnější otázku k tomu, co se v den voleb v USA dělo. Volání po krvi provází v těchto dnech každý krok senátora J. Hawleyho, který odvážně bránil prezidenta a dovolil si prohlásit, že volební podvody ve volbách skutečně existovaly.

Jak vidno, nikdo se společenským profilem dnes nesmí otevřeně vyhlásit, že by snad nějaké „otázky“ o 3. listopadu, čili dni voleb, mohly existovat. Je to „verboten“, a kdybyste toho zákazu nedbali, mohou být vaše manželka a děti z terorizováni oněmi beztrestnými a většinou „mírovými“ týpky z Antify.

Mediální vědátor a sloupkař deníku National Washington Post E.Robinson vyhlašuje, že přízeň k Trumpovi je kultem, který musí být násilně „přeprogramován“.

Jak a kde asi? Snad v převýchovných táborech? Nu což, s dětmi s tou převýchovou ve veřejných školách už začali. A my ostatní? Budeme ve jménu „obrany naší demokracie“ posláni do Gulagu? V němž zkušenost Alexandra Solženicyna bude cosi jako letní dovolená ve srovnání s tím, co tam čeká nás?

Vybral a přeložil Lubomír Man

Zdroj: https://www.paulcraigroberts.org/2021/01/15/the-world-and-many-americans-do-not-realize-that-the-us-is-now-a-cancel-culture-totalitarian-state-in-which-exercise-of-the-first-amendment-is-domestic-terrorism/

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKorona lockdown nesnížil v Německu kriminalitu uprchlíků. Na nádražích jsou nyní zakázány zbraně   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 06:34:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německo začíná pomalu připomínat divoký muslimský Východ. Země je sice uzavřena v tvrdém lockdownu, který musí bílí Němci dodržovat, ale uprchlíků se to netýká. Uprchlíci si jako “noví páni” mohou nadále dělat, co chtějí. Jejich nejoblíbenější kratochvílí je podle všeho kriminalita. Uprchlíky páchaná kriminalita bují i přes přísná proti plandemická opatření vesele dál. Některá německá nádraží jako Essen a Mülheim (oblíbená místa schůzek uprchlíků kriminálníků a jejich gangů) proto musela být vyhlášena zónou beze zbraní. Podle policie jsou uprchlíci nejčastěji ozbrojeni noži, ale mají i další sečné, či bodné zbraně.

Nesmějte se Němcům. I do Čech nyní proudí tajně tlupy “uprchlíků” a tohle může být brzy realita Brna, Olomouce, nebo Plzně a Praze ani nemluvím.

Milan v Německu
Česká věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponOstravský "pochod popíračů" se povedl   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 06:31:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V Ostravě se dnes konal "pochod popíračů". Popíračů čeho, to si už jistě každý domyslí, ale kdyby náhodou ne a chtěl by to vědět, ať čte dál.

Tedy, v Ostravě se dnes konal pochod "popíračů covidcaustu".

Všimněte si: nikoliv popíračů existence viru Covid-19 nebo popíračů těžkých případů nemoci včetně smrtelných, nýbrž popíračů existence brutální vražedné pandemie a především popíračů smysluplnosti vládních opatření typu zavřené obchody, restaurace, fitka a školy.


On to tedy byl pochod spíše až v závěru akce, ale k tomu později. Akce zaměřená proti covidovým vládním opatřením nazvaná "Pochod svobody" s podtitulem "Odemkněme Česko! - klíč ke svobodě" začala ve 14:00, s nepatrným zpožděním, na ostravském Masarykově náměstí, kde bylo připravené pódium, řečníci a také jeden písničkář, na jehož jméno si teď bohužel nevzpomenu, ale zpívat uměl. A také účastníci demonstrace, kterých bylo rozhodě více, než jsem čekal; takových možná i 500 lidí, což bylo potěšující o to víc, že byla docela zima. Svolavatele akce, majitele kavárny Davida Tesaře, stejně jako jména spolu-svolavatelů Lukáše Podluckého a Martina Kolenovského jsem neznal.

Nebudu reportovat, o čem mluvili řečníci (včetně jedné paní doktorky - pediatričky a poslanců Luboše Volného a Mariána Bojka), na to se můžete podívat zde a zde a lecos jistě správně tušíte nebo se můžete dovtípit (a ne, existenci viru na místě nikdo nepopíral). Spíše bych vypíchl, co mne na akci potěšilo a co naopak nepotěšilo. Začnu tím druhým, protože toho tentokrát bude podstatně méně. Tedy, byl jsem trochu rozpačitý z toho, že akce se brzy ze začátku tak trochu proměnila ve veřejné představení nově vznikající politické strany Manifest.cz, za kterou stojí její svolavatelé (na místě bylo možno podepsat petici za její vznik). V mediokracii a prachokracii, v nichž žijeme, se bohužel politika bez peněz dělat nedá a i když hnutím "zespoda" určitě fandím, člověk je k takovým projektům, resp. možnosti jejich "čistého ufinancování" pokud mají uspět, bohužel už trochu skeptický; nebylo také jasné, zda nejde jen o jednoúčelovou "proticovid" stranu. No a druhé "zklamání" byla informace sdělená mi přítomným známým, bývalým členem Bloku proti islámu, že vzadu za pódiem ve stánku a tedy mezi de facto organizátory sedí mj. Jana Wolfová, jejíž angažmá kdekoliv dle něj znamená průser. Úplně nemám důvod mu to nevěřit, podrobností mi sdělil víc, ale protože je samozřejmě nemám ověřené, nebudu je tady ventilovat.

Potěšujících věcí bylo mnohem více. Kromě podstatně většího množství lidí, než jsem čekal, mezi ně patřila např. přítomnost Romana Horkého z Kamelotu a Ilony Csákové, kteří (na playback, ale v dané situaci to bylo pochopitelné) zahráli a zazpívali svůj skvělý protiovidový protestsong "V dlouhém zatmění" a já jsem jejich přítomnosti využil k tomu, abych si pořídil své v podstatě první fotky s "celebritami" :-). Roman Horky před písní přednesl také kratší výborný projev. Za zmínku stojí také scéna, kdy na místě přítomná mladá reportérka ČT dostávala těžké kapky od jednoho z přítomných účastníků demonstrace. Sympatická byla také myšlenka "odemykání" a "zamykání" - před závěrečným pochodem dostal každý z účastníků od pořadatelů na papíře natištěný klíč ve tvaru srdce a bylo nám sděleno, že se odemyká levou a zamyká pravou rukou. Pak jsme vyrazili na pochod k Nové radnici; sice jsme tím trošku přiblokovali městskou i jinou dopravu, ale říkal jsem si, že když totéž mohou učinit "duhoví", tak proč by to "popíračům covidcaustu" mělo být odepřeno. Po cestě jsme si dobře zaskandovali hesla jako "vakcínu nechceme", "svobodu" apod. a na závěr pochodu jsem pak rozeskandoval průvod do té doby nepoužitým sloganem "roušky dolů" :-) U nové radnice, kam už nás dorazil podstatně menší počet, než jaký byl na "Masarykáči" - byla přece jen dost zima - jsme pak symbolicky klíčema poodemykali školy, obchody, fitness centra a další a naopak pozamykali globalisty a všechny proti občanům jednající politiky. A pak jsme se, věřím že s dobrým pocitem, rozešli domů. Napadlo mne, že místo odchodu domů jsme mohli hromadně odejít k branám fifejdské nemocnice, nabídnout se k pomoci doktorů, jak nás k tomu neustále nabádají různí svědkové covidovi. Těm by asi sklapla čelist! :-D

Tento report jsem spíchnul jen narychlo, motivován snahou o konání akce vůbec informovat, jelikož jsem předpokládál, že bude převládat "mediální ticho"; teď ale koukám, že Prima CNN už o ní taky napsala a samozřejmě nezapomněla podstatně snížit počet účastníků akce. Na mainstream nic překvapivého. Na závěr tedy už jen můj fotoreport...

Jakub Moravčík

Zdroj: https://jakubmoravcik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764072

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNěmci v Buchenwaldu lyžují a sáňkují i na hrobech obětí   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 06:22:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Na terénu bývalého německého nacistického koncentračního tábora Buchenwald si v čase vhodných sněhových podmínek Němci udělali místo lyžařské a sáňkařské zábavy.

„Prosíme, aby lidé zachovali úctu k obětem a aby zejména na lyžích a sáňkách nejezdili ke hrobům obětí nebo dokonce až na ně,“ uvedla na Twitteru Nadace památky Buchenwald a Mittelbau-Dora.

Koncentrační tábor byl otevřen v roce 1937 a fungoval až do roku 1945. Podle historiků v něm zemřelo okolo 56 tisíc lidí z celkového počtu asi 250 tisíc vězněných. Mezi nimi bylo i 7783 českých a slovenských politických vězňů, z nichž 818 zde bylo zavražděno. Němci v Buchenwaldu zabíjeli fenolovými injekcemi do srdce, plynem a zastřelením.

Buchenwald se nachází ve spolkové zemi Durynsko v regionu Ettersberg, který je rekreační oblastí.

Jan Urbach
Vaše věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponŠKODA AUTO nevadí porušování lidských práv v Číně, ale vadí Bělorusko   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 06:17:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Od návratu značky ŠKODA na čínský trh v roce 2007 zažívá ŠKODA jedinečný úspěch. Čína je již devět let největším světovým trhem značky ŠKODA. Aktuálně je každý čtvrtý vůz ŠKODA dodán zákazníkovi v Číně.

Opravdu jednoznačná ukázka, kdy výrobní giganti zasahují do politického dění v jiných zemích podle svého výběru a kde jsou skutečně porušována lidská práva , tak cudně mlčí.

A tady PR ŠKODY na ČT. Někdo nám tady lže a dělá z Čechů idioty ....


euRabiaSdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV Belgií radikálně ubývá původních obyvatel. Dnes jich již je jen zhruba 67,9%   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 06:12:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Web Echo24.cz zveřejnil zprávu s nadpisem "Původních Belgičanů jsou už jen asi dvě třetiny, v Bruselu ještě méně" v textu se dočteme, že "k 1. lednu loňského roku počet obyvatel Belgie tvořilo 67,9% Belgičanů belgického původu".

Ovšem já nejsem překvapen. Naopak se (bohužel) potvrzuje to, co jsme napsal ve své knize Eurabia - Mýtus nebo realita budoucnosti? Složení obyvatelstva v Evropě se rychle a radikálně proměňuje v neprospěch původních obyvatel Evropy. Jsme v době podobné době stěhování národů z 4. až 7. století našeho letopočtu.

Ať se nám to líbí nebo ne, tak je tato proměna populace realitou dneška a velkou měrou se na ní podílí dva faktory:

1. Lhostejnost většiny obyvatel Evropy, tedy i obyvatel České republiky, k masové migraci a proměně populace.

2. Aktivní podpora, ze strany některých levicových a pravicových politiků, masové migraci z Afriky a muslimského světa.

Pokud nic neučiníme, jako společnost, tak i nás za pár let čeká stejný osud, jako Belgií a zbytek Západu.

Autor: Lukáš Lhoťan / euRabia

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKoalice s Piráty v ohrožení? S adopcí homosexuály problém nemám, ale je třeba o tom diskutovat, uklidňuje Rakušan   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 06:08:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Koalice Pirátů a Starostů je sotva na světě a novináři již mluví o možných neshodách. Podle informací se politici rozcházejí v otázce podpory rovnoprávných sňatků osob stejného pohlaví.

Čerstvá koalice přišla se 105 programovými prioritami. Na rovnoprávných sňatcích ale shoda není úplná a oba politické subjekty se rozpor nyní pokoušejí mírnit.

Liberální Piráti prosazují „manželství pro všechny“, zatímco konzervativnější Starostové a nezávislí trvali na mírnější variantě, kterou jsou „rovná práva“. Nakonec se vyjednávací týmy shodly na kompromisní formulaci, a sice na „rovnoprávných sňatcích“. V koaliční smlouvě se navíc o této otázce hovoří, že poslanci mohou při hlasování využít „výhrady svědomí“. To znamená, že nemusí hlasovat tak, jak se shodnou stranické sekretariáty.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan přiznává, že je současný institut registrovaného partnerství, platný od roku 2006, nedostačující.

„S Piráty jsme se dohodli, že v programových prioritách budou sňatky pro všechny s tím, že se to nutně nemusí jmenovat manželství, ale že by tento svazek měl mít rovné podmínky a rovná práva jako manželství,“ řekl Rakušan.

Nejkontroverznějším bodem je ale otázka adopce osobami stejného pohlaví.

„Já s tím problém nemám, ale chápu, že je třeba o tom diskutovat,“ vysvětluje Rakušan.

Piráti chtějí schválit návrh zákona, který ve Sněmovně leží již od léta 2018 a který by povoloval manželství pro osoby stejného pohlaví se všemi výhodami z toho plynoucími, tedy i s možností adoptovat dítě.

Naopak někteří členové STAN, včetně bývalého předsedy Petra Gazdíka, v minulosti podpořili návrh na ústavní změnu, který požaduje, aby do Listiny základních práv a svobod bylo vepsáno, že manželství je svazek pouze mezi mužem a ženou.

„To ale neznamená, že jsem proti zrovnoprávnění sňatků,“ řekl Gazdík.

V úterý členská základna Pirátů schválila se 79 % hlasy účast ve volební koalici s hnutím Starostové a nezávislí. Koalici povede předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi jejich společné cíle patří transparentnost, digitalizace či školství.

Obě strany se zavázaly, že spolu půjdou do vlády a v případě neúspěchu půjdou spolu i do opozice.

„Je to odvážný projekt, který dává dohromady subjekty, které jsou určitě v mnoha věcech odlišné,“ připustil Rakušan.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EZ6k
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko se vyjádřilo k návrhu pozastavit pokládku plynovodu Nord Stream 2   
Pridal tk Neděle 17 leden 2021 - 06:03:20 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko reagovalo na návrh odborníka Nicholase Burnse, který se týkal pozastavení sankcí proti projektu Nord Stream 2, a to za předpokladu, že Evropané dočasně zastaví stavbu plynovodu. Jak se k tomu tato velmoc staví?

Burns svůj návrh vysvětlil tím, že by to Německu a nové americké administrativě poskytlo čas na projednání projektu a vyřešení konfliktu.

Zástupce šéfa ekonomického výboru Rady federace Ivan Abramov se nechal slyšet, že by Rusko mělo problémy spojené se stavbou řešit, „jakmile se vyskytnou“. Kromě toho vyzval, aby se pokládka plynovodu nepozastavovala.

„Rusko by mělo pokračovat v realizaci projektu Nord Stream 2, nepodléhat provokacím, výrokům různých poradců a jasně postupovat podle plánů,“ myslí si Abramov.

Podle Sergeje Kalašnikova, který je zástupcem vedoucího Výboru pro hospodářskou politiku Státní dumy, se nyní na mezinárodní scéně rozvinula hra mezi Evropou a Spojenými státy a otázka plynovodu Nord Stream 2 se stala jedním z triumfů v rukou Američanů. Nicméně, poslanec považuje podobné výroky z úst západních expertů za dobré znamení – Rusko se totiž podle něj může do této hry zapojit a hrát v rozporu.

„V každém případě je to ukazatel toho, že i my jsme účastníky této velké hry,“ shrnul celou věc Kalašnikov.

Plynovod Nord Stream

Nord Stream předpokládá výstavbu dvou linek plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard krychlových metrů plynu ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Plynovod bude rovněž procházet územními nebo výlučnými ekonomickými zónami Finska, Švédska a Dánska.

Proti projektu se aktivně staví Spojené státy americké, které protlačují svůj zkapalněný zemní plyn do EU, dále Ukrajina a řada evropských zemí. Polsko, Lotyšsko a Litva například celý projekt považují za politický. USA v prosinci 2019 zavedly sankce proti plynovodu, v důsledku čehož byla švýcarská společnost Allseas nucena zastavit pokládku potrubí.

Zmiňme, že projekt realizuje společnost Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem - Gazpromem. Evropští partneři - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall - financovali polovinu stavby, každý až do výše 950 milionů eur.

V prosinci 2020 položil Nord Stream 2 AG, provozovatel projektu, za pomoci lodě Fortuna jednu ze dvou nedokončených částí plynovodu v německých vodách. Pokládka posledního nedokončeného úseku v dánských vodách má začít 15. ledna.

Dne 1. ledna však americký senát odhlasoval rozpočet na obranu FY 2021, čímž překonal veto zákona prezidenta Donalda Trumpa. Rozpočet na obranu počítá s rozšířením sankcí proti Nord Stream 2. Dokument se vztahuje především na organizace, které poskytovaly testovací, inspekční nebo certifikační služby. Norská společnost DNV GL již oznámila, že ukončí veškeré činnosti týkající se kontroly plynovodu a nebude jej moci certifikovat.

Jak připomíná portál S&P Global Platts, povolení Dánska na stavbu plynovodu ve vodách země zahrnuje klauzuli, podle níž společnost DNV GL udělí certifikát pro Nord Stream 2. Operátor plynovodu může sice požádat jinou společnost o certifikaci, bude ale nutné požádat Dánsko o nové povolení. V tomto případě dojde k dalšímu zpoždění v pokládce 150kilometrového úseku plynovodu.

Dne 13. ledna média uvedla, že Washington může uvalit nové sankce na společnosti, které Rusku pomáhají budovat plynovod. Moskva však vyjádřila důvěru v realizaci projektu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EZ2Q
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1292 sec,0.0305 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,264kB