Úterý 04 únor 2020
Realita lidských práv ve světě. Nepřátelský Iran je na tom lépe než k USA a EU přátelská Saudská Arábie či Afganistan   
Pridal tk Úterý 04 únor 2020 - 04:45:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ještě jednou bych se rád vrátil k otázce lidských práv, jak jsou vnímána v různých místech světa. Protože jak ukazují zprávy z Ukrajiny, pro mnohé rusky mluvící Ukrajince jsou lidská práva v Rusku na výrazně vyšší úrovni než ve vých. (nemluvě o západní) Ukrajině. Snad nejlépe se tato situace dá sledovat v zemích Blízkého východu, kde nejenom, že se otázka lidských práv a jejich ochrany liší stát od státu, ale i v rámci jedné země v různých oblastech jsou různá. Například Írán, který je na západě prezentován jako nejhorší potlačovatel lidských práv, je obyvateli okolních států považován za výspu svobody až dekadence, bylo dost afér, kdy děvčata z místních kmenových oblastí utíkala před nucenými sňatky a nuzným životem do hlavního města, které pro ně představovalo zónu svobody.

Lidská práva v Afghanistánu nemají cenu prázdné nábojnice, proto také 4 miliony Afghánců legálně či ilegálně utíkalo během posledních 15 let právě do Íránu. Lidská práva v Saudské Arábii se vztahují jakž takž pouze na místní muslimské muže, žena je bez nároků. Tímto chci pouze ilustrovat, jak vnímání svobody a lidských práv je v různých oblastech různé a že podle všeho neexistuje jedna, všeobecně celosvětově uznávaná definice toho, co vlastně lidská práva jsou. Také neexistuje jasná mezinárodní definice toho, jak jsou důležitá. Je totiž mnoho samozvaných ochránců a prosazovatelů lidských práv, ale když se do jejich teorií podíváme do hloubky, v drtivé většině případů za nimi najdeme ekonomické zájmy určitých finančních skupin. Aktivisté, kteří ve svatém boji např. o Tibet tak vytrvale ničí naše vlastní zájmy v Číně, většinou sami nedohlédnou, jak jejich akce pomáhají zahraničním koncernům získávat zakázky, které by jinak dodávaly české firmy. Navíc, přiznejme si to, jejich akce jsou navíc bez jakéhokoliv dopadu na situaci v Tibetu.

Také je zapotřebí říci, že otázka lidských práv je relativní i na mezinárodní úrovni, protože kdo vlastně ochrání například lidská práva soukromníka, který nesmí dovézt stroj, protože vláda exportujícího státu vyhlásila embargo vůči vládě jeho státu, protože jeho policie zbila nějaké disidenty? Uvědomme si, že úplně jinak se totiž vyhlašují sankce dobře placenému úředníkovi z Bruselu, který nikterak nenese důsledky svých rozhodnutí, a jinak se zdůvodňují firmám, které spolu dlouhá léta obchodovaly a živilo je to několik generací na obou stranách a najednou nesmí pokračovat z důvodů, které ani jedna strana nezpůsobila ani neovlivní. Že by je někdo kompenzoval za bránění obchodu, porušené ochraně investic atd? Ani náhodou.

Otázka lidských práv není jednoznačně definovaná (například základní právo na sebeurčení je podle interpretace EU odpíráno občanům Krymu ale bylo přiznáno obyvatelům Kosova a takových příkladů je mnoho) a stává se nástrojem politického vydírání zejména slabších ekonomik.

Jsem přesvědčen, že otázka lidských práv má být řešena na mezinárodní úrovni ale s ohledem na místní a regionální situaci a zvyky.

Autor: Jirka Kobza
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1425 sec,0.0809 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,061kB