Pondělí 10 únor 2020
Soudím, že Hřib musí pryč   
Pridal tk Pondělí 10 únor 2020 - 03:59:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Situace se zdá již neúnosná. Týká se pražského primátora a jeho nápadů. O těch, směrem k městu, které řídí, se mnoho neví. Snad jen odmítavý postoj pana Hřiba ke znovupostavení mariánského sloupu zaujal veřejnost. Většina to kvitovala s povděkem. Dovolím si tvrdit, že primátorovy zahraničněpolitické aktivity však většina Pražanů a s nimi i velký díl české veřejnosti naprosto odmítá. Přesto si v nich Zdeněk Hřib zjevně libuje. Vyžívá se v nich. Záměrně jimi provokuje. A přitom mu to vychází. Místa skutečně odpovědná za naši zahraniční politiku směrem ke komunálním politikům a jejich krokům jen alibisticky bezmocně krčí rameny. Co na tom, že to těžce poškozuje naše vztahy se zahraničím?! Prostě nechutná ostuda! A stále ze stejného rybníčku!

Nejnověji přišel pražský primátor s nápadem přejmenovat náměstí pod ruskou ambasádou. Léta letoucí se ten prostor jmenuje náměstí Pod kaštany. Logicky. Do roku 1925 byla parcela blízká středu pražské Bubenče beze jména. Poté dostala současné jméno. To proto, že na ní skutečně dlouhé roky kaštany rostly a rostou dodnes. Své jméno si náměstí, v podstatě park, udrželo i během nacistické okupace, poněmčilo se jen na Kastanaienplatz. Pojmenování mu zůstalo i po roce 1948, ba i v časech reálného socialismu. Přestože skrze něj vedla přístupová cesta k tehdejšímu velvyslanectví SSSR, nikoho nenapadlo dát náměstí jméno nějakého sovětského kosmonauta, neřknu-li politika. Až teď!

Proč? Zkrátka proto, že ve svatém euroatlantickém zápalu pojal pan primátor nápad, jak dnešní Rusko zase jednou popíchnout. Navíc tak nějak řádně po česku, furiantsky. Zdeněk Hřib a jemu naklonění přišli s iniciativou historický název místa zapudit a náměstí dát jméno ruskému opozičnímu politikovi, kritikovi současného ruského prezidenta Borisi Němcovovi. Ten kulkou vraha zahynul před pěti roky na jednom z moskevských mostů.

Vládnoucí pražskou koalici návrh nadchnul a slíbila, že záměr protlačí ještě do konce února a slavnosti k přejmenování náměstí se zúčastní i dcera ruského opozičníka. A aby toho nebylo málo přišla místopisná komise magistrátu s ještě jednou ideou. Po Anně Politkovské, další zavražděné kritičce Vladimíra Putina, chce pojmenovat promenádu v pražské Stromovce. Ta vede od tamního Místodržitelského letohrádku. Tedy, jaká to náhoda, opět na dohled od ruské ambasády.

Tah, jak to Rusům zase jednou „vytmavit“ bezpochyby pirátskému vedení Prahy zase vyjde. Nejdřív památná deska na Staroměstské radnici, potom kauza sochy maršála Koněva, nyní zjevná pocta ruským opozičníkům přímo velvyslanectví RF pod nosem a mezi tím trapné protičínské hrátky.

Byť je každému jasné o co skutečně jde, tvrdí primátor Hřib, že o žádnou provokaci se nejedná. Vždyť vozovka s chodníkem, tedy spíše alej, kudy vede cesta na ruské velvyslanectví se bude i nadále jmenovat Pod kaštany. Proč? To je nabíledni. Ono totiž změnit adresu ambasády by bylo přeci už příliš silné kafe. Co kdyby poté Rusové reagovali recipročně, že?

No a nějaké to zdůvodnění pro nechápající Pražany? Jednoduché. Po Borisi Němcovovi se jmenují ulice již v Kyjevě, Washingtonu i Vilniusu. Praha bude sice až čtvrtou metropolí, za to po něm ovšem pojmenuje hned celé náměstí! Navíc na očích ruské ambasády. Jsme to ale pašáci, co?!

Dovolím si k tomu dodat, že kdyby pražská radnice chtěla skutečně jen vzdát poctu, slovy poslance Jana Čižinského, lidem ochotným zkomplikovat si život a kteří na svou statečnost poté doplatí, nebylo nic snazšího pojmenovat po Němcovovi a Politkovské nějakou z ulic v metropolitní nové zástavbě.

Ale protože město zamýšlí dát nová jména místům právě tam, kam zcela úmyslně míří, nezbývá mi, než parafrázovat známou a mnohokrát opakovanou větu římského státníka Cata staršího a zakončit článek přáním: Ostatně soudím, že Hřib musí pryč! A doplním čím dřív, tím líp.

Petr Sedláček
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0759 sec,0.0329 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,063kB